Česko dostane pět druhů vakcín, jedna z nich bude jednorázová: Andrej Babiš to oznámil ve Sněmovně

Plánuje se, že v ČR bude pět druhů očkovacích látek proti koronaviru. Jedna z těchto vakcín bude jednorázová. Češi ale nebudou vědět, jakou vakcínu z těchto pěti dostane každý z nich.

Předseda vlády Andrej Babiš ve středu s největší pravděpodobností nebyl spokojen s tím, že ministerstvo zdravotnictví dosud nezačalo propagační kampaň na očkování. Premiér by si přál, aby se jí zúčastnili známí sportovci.

Andrej Babiš / Zdroj: YouTube

Že Česko dostane pět druhů vakcín, premiér řekl ve Sněmovně. Upozornil také, že jedna z těchto pěti vakcín bude jednorázová, tedy bude stačit jedna dávka.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že je nyní objednáno 12 milionů dávek vakcíny, což by mělo stačit pro 6,9 milionu lidí.

Andrej Babiš / Zdroj: YouTube

Vakcínu, které stačí pro člověka jen jedna dávka, bude vyrábět americká společnost Johnson & Johnson.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný vysvětlil, že vakcínu si Češi pravděpodobně nebudou moci vybrat, protože bude záležet na tom, jak budou vakcíny distribuované. O tom hovořil už začátkem tohoto měsíce.

Jan Blatný / Zdroj: YouTube

Vakcína Pfizer tak bude převezena do speciálních očkovacích center, protože k jejímu skladování je potřeba teplota -70 stupňů.

K prvnímu očkování už může dojít mezi svátky, uvedl Jan Blatný. S největší pravděpodobností to bude 10 tisíc dávek vakcíny.

Vakcína / Ilustrační foto / Zdroj: YouTube

Jako první tuto vakcínu budou moci získat zdravotníci, kteří se starají o pacienty s koronavirem ve vážném stavu.

První vakcíny budou odeslány hned do všech krajů Česka. Uvedl to ve Sněmovně Andrej Babiš a sdělil, jak bude plán realizován. Například Praha dostane 1204 dávek z první dodávky vakcíny.

Andrej Babiš / Zdroj: YouTube

Předseda vlády také oznámil, že do konce roku bude s největší pravděpodobností připraven manuál pro očkování ostatních. „Rozhodnutí bude na tom, kdo bude očkovat,“ řekl Andrej Babiš.

Jen seniorů v naší zemi, kteří by měli dostat vakcínu jako jedni z prvních, je více než 2,3 milionu. Spolu s nimi budou moci být mezi prvními očkováni vážně chronicky nemocní a zdravotníci.

PSALI JSME: MIROSLAV KALOUSEK A MARIAN JUREČKA BYLI POKUTOVÁNI ZA PORUŠENÍ OPATŘENÍ: KALOUSKA UVIDĚLI NOVINÁŘI, JUREČKA SÁM ZVEŘEJNIL SVÉ POCHYBENÍ NA TWITTERU

PŘIPOMÍNÁME: NIKDY NENÍ POZDĚ: 101LETÁ BABIČKA PORODILA NAPROSTO ZDRAVÉHO CHLAPEČKA

Share