Česko je na čtvrtém stupni podle protiepidemického systému: reprodukční číslo stále roste

Včera se konala tradiční tisková konference ministra zdravotnictví Jana Blatného. Ministr zhodnotil současnou epidemiologickou situaci v zemi.

Konference se zúčastnil také hlavní hygienička Jarmila Rážová a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Hlavní hygienička řekla, že za poslední dny bylo vytrasováno 84 % případů do 24 hodin. Dodala, že byla ještě zvýšena dovolatelnost, tedy lidé častěji odpovídali na telefonáty hygieniků.

Ladislav Dušek uvedl, že pandemie koronaviru naštěstí brzdí, ale mezi kraji jsou určité rozdíly. Tento týden už ale není tak jednoznačný pokles ukazatelů jako dříve.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Například reprodukční číslo naopak dokonce vzrostlo. Zhruba před týdnem to bylo 0,7, nyní je reprodukční číslo 0,89.

Existuje také určitý problém s ochranou jedné z rizikových skupin, a to lidí starších 65 let. Nyní je každý pátý nakažený člověk starší 65 let.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ladislav Dušek také upozornil, že stupeň pohotovosti podle protiepidemického systému se mezi kraji výrazně liší. Většina krajů v zemi je na čtvrtém stupni.

Praha a Moravskoslezský kraj jsou ale na třetím stupni. Jak se bude situace dále vyvíjet není možné přesně předpovědět.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Zda tedy v pondělí dojde k dalšímu zmírnění opatření, nebo ne, zatím není známo. O tom bude vláda rozhodovat v neděli během mimořádné schůze.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

„Situace stále není dobrá, je důležité rozvolňovat s rozmyslem,“ řekl ve čtvrtek Andrej Babiš. Předseda vlády má nyní určité obavy.

PSALI JSME: MINISTR BLATNÝ UVEDL, ŽE OSOBNĚ ŽÁDAL O ZÁSAH POLICIE V OTEVŘENÉ PRAŽSKÉ RESTAURACI: TA JE ÚDAJNĚ OTEVŘENÁ I DNES

PŘIPOMÍNÁME: BIATLONISTKA VERONIKA VÍTKOVÁ SE STALA MAMINKOU: PRO SVÉHO PRVNÍHO POTOMKA ZVOLILA HEZKÉ TRADIČNÍ JMÉNO

Share