“Harmonické pojednání přírody a člověka se ničí”: Do Adršpachu přijeli davy turistů

Adršpašsko-teplické skály a Broumovské stěny jsou ohrožený. Denně přijíždějí tam davy turistu, které svým chováním zničující chráněné území. Lidi se koupají tam, kde nemají. Nad skalami létají drony a turisté po sobě nechávají velké množství odpadků a exkrementů.

Je to velký problém nejenom pro skály, ale i pro přírodu, která je kolem nich. Botanik Petr Köppl se moc stěžuje na turisty, a snaží se tou situaci všemi způsoby vyřešit.

Zdroj: instagram.com

Turisté tam přijíždějí jenom kvůli dvuˇ přírodním památkám: Adršpašsko-teplickým skalám a Broumovským stěnám. Ty památky se nacházejí v přírodních rezervacích.

“Obě památky jsou chráněné už dlouho. Adršpach od roku 1933, a Broumovské stěny od roku 1956, ale nikdy zdejší příroda nečekala takovému tlaku návštěvníků jako v současnosti,” řekl Köppl.

Zdroj: instagram.com

Ředitelství chráněné území se rozhodlo, že od příštího roku bude tady rezervační systém. Kvůli tomu počet lidi se o vícekrát zmenší, které nebudou tak moc ničit přírodu.

Příroda ve chráněni území kvůli dávkám turistů začíná prostě zahnívat. Zmizí rostliny, utíkají zvířata a vodní nádrži se špiní. Botaniky říkají, že za 20 let kvůli těm turistům se žádná příroda tady nezůstane.

Zdroj: instagram.com

Problém dělají auta a drony. Zvířata a rostliny potřebuji klid, a s dávkami turistů s auty a drony žádný klid v Adršpachu existovat nikdy nebude.

Jiří Köppl také uvedl, že kvůli lidem skály ztrácejí svůj duch, který existuje mezi nebem a zemi. Žádá, aby všichni návštěvníci se k tomu místu chovali s respektem.

Zdroj: instagram.com

Share