„Já jsem nikdy vznik PES nepochopil“: Kubek je přesvědčen, že rezort Jana Blatného rozvolňuje chybně a nepoužívá rady předchozího ministra Romana Prymuly

Prezident České lékařské komory Milan Kubek pro CNN Prima NEWS přiznal, že nikdy nepochopil, proč protiepidemický systém PES vůbec vznikl. Kubek je přesvědčen, že rezort Jana Blatného rozvolňuje chybně a nepoužívá rady předchozího ministra Romana Prymuly.

Jako první důvod zvýšení rizikového skóre na hodnotu 64 prezident ČLK vidí návrat nejmladších žáků do škol 18. listopadu. Říká, že děti měly absolvovat testy, aby nepřenášeli koronavir na zdravé spolužáky.

Zdroj: youtube.com

Druhým důvodem je prý nedodržování vládních restrikcí ještě v době, kdy platil 4 stupeň rizika. Důsledky nedávného rozvolňování nás podle Kubka ještě čekají.

Jako chybu vlády odborník vidí neuposlechnutí ČLK, když její členové žádali po nástupu do funkce Blatného, aby opatření ještě více zpřísnil. Kubek chtěl jít cestou Izraele a vydržet několikatýdenní tvrdou karanténu. Myslí si, že by to mělo menší dopad na ekonomiku.

Zdroj: youtube.com

To však údajně vláda udělat nemůže ani nechce, když už ukázala, že epidemie se údajně zlepšuje. Další nárůst nakažených však Kubek očekává v lednu.

„Já jsem nikdy vznik PES nepochopil,“ uvedl šéf lékařské komory, se kterou podle Koubka ministerstvo vůbec nekonzultovalo žádný postup. Odborník považuje systém za nelogický a nechápe proč je tak velký rozdíl mezi 3. a 4. stupněm, když dochází k příliš silnému rozvolňování.

Zdroj: youtube.com

Považuje za riziko najednou pouštět děti do škol, otevírat obchody a restaurace. Podle Koubka vláda vůbec nevzala v úvahu kritéria, která navrhoval Roman Prymula a ani se k nim nepřiblížila.

Předchůdce Jana Blatného totiž chtěl, aby před rozvolňováním denní nárůsty nepřesahovaly tisíc případů denně a reprodukční číslo bylo pod 0,8. Dalším bodem bylo zohlednění počtu nakažených seniorů a pětiprocentní podíl pozitivních testů.

Zdroj: youtube.com

Postup vlády proto Kubek považuje za zločin. Navíc zdůrazňuje, že to vyčerpá zdravotnický systém, který i tak těžce zvládá aktuální situaci.

Nakonec Milan Kubek řekl, že následky rozvolňování uvidíme za dva týdny a zřejmě se situace bude zhoršovat.

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU: ZA PŘEDCHOZÍ DOBU LABORATOŘE ODHALILY 1 113 NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

PŘIPOMÍNÁME: „NEMÁM PRO VÁS DOBRÉ ZPRÁVY“: BABIŠ VARUJE PŘED ZHORŠENÍM SITUACE, POKUD SE NEBUDOU DODRŽOVAT NAŘÍZENÍ, VADÍ MU SHLUKOVANÍ LIDÍ NA NÁMĚSTÍCH A V HOSPODÁCH

Share