Návrat do 4. stupně protiepidemického systému: premiér Andrej Babiš oznámil, že opatření budou zpřísněna v pátek 18. prosince

Kabinet rozhodl, že Česko se opět posune do 4. stupně protiepidemického systému. Premiér Andrej Babiš oznámil, že tyto změny vstoupí v platnost v pátek 18. prosince.

V pondělí se konalo jednání vlády a ministři rozhodli, že je nutné opatření zpřísnit. Česko bude opět v 4. stupni, nicméně budou existovat určité výjimky.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Předseda vlády Andrej Babiš oznámil, že v pátek 18. prosince vstoupí v platnost přísnější opatření. Podle něj to nebylo snadné řešení.

Předseda vlády prohlásil, že to není dobrá zpráva a to by nechtěl, ale kvůli zdraví a životu občanů byli nuceni k tomuto kroku.

Andrej Babiš / Zdroj: gettyimages.com

Nyní má reprodukční číslo hodnotu 1,2. To znamená, že virus se může šířit poměrně rychle.

Jaké budou změny? Obchody budou moci dále fungovat, otevřeny budou i služby. Dočasně ale budou muset být uzavřeny restaurace, hotely, fitness centra, divadla a kina.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Opět začne fungovat zákaz nočního vycházení. To znamená, že bude zakázáno chodit do ulic od 23 hodin do 5 hodin. Koupit něco přes výdejní okénka bude možné od 5 do 23 hodin.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že se bude zakázáno shromažďovat ve skupinách nad 6 lidí. Bude možné pít kávu na veřejnosti, ale bude zakázáno pít alkohol.

Jan Blantý / Zdroj: youtube.com

Nadále budou možné návštěvy v domovech sociálních služeb. Fungovat budou i vleky a skiareály.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček promluvil o finanční podpoře podnikatelů. Řekl, že postiženým podnikatelům bude uhrazeno 100 procent nákladů.

Karel Havlíček / Zdroj: youtube.com

To znamená, že budou plně hrazeny náklady na pronájem na 3 měsíce, platy zaměstnanců, a některé bonusy pro majitele restaurací. Vláda na to vyčlení 10 miliard korun.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Ministr školství Robert Plaga oznámil, že poslední školní den letošního roku bude pátek 18. prosince.

PSALI JSME: KORONAVIREM SE VE SVĚTĚ DOSUD NAKAZILO 72,6 MILIONU LIDÍ: AMERIKA ZAČÍNÁ OČKOVAT PROTI KORONAVIRU

PŘIPOMÍNÁME: POCHOPILA JSEM TO AŽ S VĚKEM. CO NESMÍTE ŘÍKAT ANI SVÝM BLÍZKÝM

Share