Nový model řízení opatření: Jan Blatný představil systém, podle kterého lidé budou vědět, za jakých podmínek se opatření zpřísní nebo naopak uvolní

V pátek se konala tradiční tisková konference ministra zdravotnictví, během níž Jan Blatný zhodnotil vývoj epidemologické situace. Ministr promluvil také o novém modelu řízení opatření.

Tiskové konference se zúčastnili také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hlavní hygienička Jarmila Rážová a národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý.

Zdroj: YouTube

Šéf resortu zdravotnictví promluvil o rizikové skóre. To bude platit pro jednotlivé regiony a pro celou zemi.

Rozsah bude od 0 do 100 a bude také 5 stupňů opatření. Všechny stupně opatření budou mít své barvy. Konkrétní opatření se nyní teprve připravují.

Zdroj: YouTube

Čtyři kritéria budou použita k posouzení rizika. K těmto kritériím patří reprodukční číslo, počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za 14 dní se zaměřením na seniory a pozitivita testů.

Ministr zatím ukázal orientační tabulku opatření, podle něj se inspiroval v Irsku. Do dvou týdnů by měla být připravena oficiální verze této tabulky s opatřeními.

Zdroj: YouTube

To se bude týkat návštěv ostatních členů rodiny, nošení roušek, sportovních nebo kulturních akcí, školství, omezení obchodu atd.

Jan Blatný také řekl, že trasování funguje a že podíl pozitivních výsledků testů se stabilizoval a už se nezvyšuje.

Zdroj: YouTube

Ladslav Dušek uvedl, že situace je velmi odlišná v různých krajích země, například nyní je dost dobrá situace v Praze.

Dodal, že nyní je velkým problémem šíření viru mezi seniory. Zatím se tento nárůst nákazy nepodařilo zpomalit.

Zdroj: YouTube

„Čím víc budou lidé dodržovat opatření, tím dřív skončí,“ řekl Jan Blatný. Reprodukční číslo se stabilizovalo a nyní je 1.

Ladislav Dušek říká, že je nutné, aby současná opatření fungovala ještě alespoň několik týdnů. Další odborníci se domnívají, že je třeba zavést lockdown.

PSALI JSME: SPOLEK MILION CHVILEK CHCE ZAHÁJIT NOVOU DEMONSTRACI: KVŮLI PANDEMICKÉ KRIZI SE PROJEVILA POLITICKÁ KRIZE, ŘÍKAJÍ ORGANIZÁTOŘI

PŘIPOMÍNÁME: ARMÁDA NAKOUPÍ NOVÁ VOZIDLA ZA MILIARDU KORUN: DODÁ JE SPOLEČNOST, KTEROU VEDE EXNÁČELNÍK ŠTÁBU

Share