Česko má v poslední době trochu napjaté vztahy s Čínou. Deník N sdělil zajímavé informace o domácí politice Česka a vztazích s Čínou s odkazem na mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Podle těchto informací prezidentův kancléř Vratislav Mynář čínskému velvyslanci řekl, že český prezident nepozve předsedu Senátu na jednání nejvyšších ústavních činitelů.
„Mohu potvrdit setkání i sdělení potvrzení, že Česká republika uznává, stejně jako ostatní členské země EU, politiku jedné Číny,“ řekl pro Deník N Jiří Ovčáček.
Podle něj byly poskytnuty informaci o novém formátu jednání nejvyšších ústavních činitelů. Prezident Miloš Zeman o tom hovořil také během nedělního vysílání v TV Prima.
Miloši Zemanovi se rozhodně nelíbilo, že Miloš Vystrčil nerespektoval jeho postoj k cestě na Tchaj-wan. To se týká i postojů premiéra, ministra zahraničí a předsedy Sněmovny, kteří byli také proti.
Prezident to označil za důvod, proč už nebude zvát šéfa Senátu na jednání nejvyšších ústavních činitelů.
Tato situace výrazně zhoršila vztahy mezi českým prezidentem a předsedou českého Senátu. Miloš Zeman prohlásil, že cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan byla „klukovskou provokaci“.
Poté předseda českého Senátu uvedl, že prezident Miloš Zeman trikrát lhal o jeho návštěvě Tchaj-wanu.
Miloš Vystrčil zároveň řekl, že rozhodnutí prezidenta respektuje, nesouhlasí ale s tím, že svou cestou na Tchaj-wan urazil ostatní ústavní činitele.
Šéf Senátu minulý týden řekl, že podle něj byla tato cesta úspěšná. Řekl také, že Tchaj-wan by chtěl těsněji ekonomicky spolupracovat s Evropou, případně prostřednictvím České republiky.
Za takové jednání mu čínský ministr zahraničí pohrozil, že ještě zaplatí vysokou cenu. Proti takovému prohlášení se však postavila řada českých politiků a české ministerstvo zahraničí.
Přitom někteří čeští politici byli s rozhodnutím českého prezidenta velmi nespokojeni, jiní uvedli, že udělal vše správně.