„Já si myslím, že to je rozhodnutí riskantní, ale správné“: reagoval na rozhodnutí vlády ohledně návratu žáků do škol příští týden biochemik a prorektor Univerzity Karlovy a je optimisticky naladěn ohledně vývoje vakcíny proti koronaviru

Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy v Praze Jan Konvalinka uvítal zprávu o tom, že se dětí začnou vracet do škol. Na druhou stranu to považuje i za riziko, protože dle něho se nemoc ve školách šíří rychle. Odborník však věří, že před Vánočními svátky situace bude lepší. Uvedl to v rozhovoru pro ČT24.

Zdroj: Youtube

„Já si myslím, že to je rozhodnutí riskantní, ale správné,“ reagoval na rozhodnutí vlády Konvalinka ohledně návratu žáků do škol příští týden.

Problém vidí v tom, že děti musí mít během výuky roušku, což pro některé s nich bude obtížné. Ovšem nařízení vlády respektuje.

Zdroj: Youtube

Následně prorektor dodal, že nechat v provozu mateřské školy bylo kompromisem, i když za normálních okolnosti by bylo účinnější uzavřít celou společnost. To ale podle Konvalinky nejde kvůli obrovským ekonomickým ztrátám, a navíc se musíme postarat o dětí zdravotnického personálu, který chodí do práce a stará se o nás.

Jan Konvalinka je optimisticky naladěn kvůli nižším počtům nakažených, i když upozorňuje, že počty provedených testů také klesají.

Dle biochemika je také důležité, že už přibývá méně pacientů, kteří potřebují hospitalizaci.

Zdroj: Youtube

Odborník tvrdí, že se lidé často bojí jít otestovat. Mají strach, že budou muset zůstat doma a přijdou o peníze.

Konvalinka předpokládá, že se situace do Vánoc zlepší, i když rozvolňování bude nějakou dobu trvat. Po novem roce by se Česká republika prý mohla vracet k normálnímu životu.

Zdroj: Youtube

Cestou ven by podle prorektora UK bylo sražení virové nálože v populaci, jak to udělali například Izraelci. „Potom masivně testovat tak jako v Koreji nebo na Tchaj-wanu,“ řekl.

Konvalinka je přesvědčen, že situaci změní vakcína, které bychom se mohli dočkat už v nejbližší době. Data firmy Pfizer zatím nejsou ale ověřená.

Zdroj: Youtube

„Ještě bych neotevíral šampaňské, ale můžeme ho dát chladit,“ dodal Konvalinka a uvedl, že má pochybnosti ohledně ruské vakcíny, která byla schválená před tím, než prošla všechna stadia klinického použití.

Zdroj: Youtube

Nakonec Konvalinka vyjádřil obavy ohledně cestování v budoucnu. Existuje možnost, že odjet za hranice budeme moci pouze v případě, kdy budeme mít očkování proti koronaviru, i když to sám neočekává.

PSALI JSME: KALOUSEK ZKRITIZOVAL NÁVRH ROZPOČTU SE 320 MILIARDOVÝM DEFICITEM: TVRDÍ, ŽE NEODPOVÍDÁ EKONOMICKÉ REALITĚ A POKUD VLÁDA V TOM BUDE POKRAČOVAT, NESKONČÍ TO PRO ČESKO DOBŘE

PŘIPOMÍNÁME: MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ JAN BLATNÝ UKÁŽE NOVOU TABULKU, DLE KTERÉ SE ČESKO BUDE VRACET DO NORMÁLNÍHO ŽIVOTA: BUDE FUNGOVAT CELOPLOŠNĚ I PRO JEDNOTLIVÉ KRAJE

Share