V posledních týdnech se výrobci vakcín proti koronaviru předhání v jejich účinnosti, která se podle nich pohybuje mezi 90 a 100 procenty. Tato informace překvapila epidemiologa Romana Prymulu, který řekl, že je to neobvyklé.
Jeden z výrobců společnost Pfizer uvádí, že jejich vakcína proti covid-19 je účinná v 90 % případů a požádá vládu USA o nasazení očkování v zemi. EU dokonce již uvedla, že nakoupí u firmy 200 milionů kusů vakcín s možností doobjednat dalších 100 milionů.
Následně o účinnosti vakcín promluvili i představitelé ruského výrobku Sputnik. Prohlásili, že jejich očkování má úspěch ve 92 procentech případů. Po několika dnech další firma Moderna oznámila, že jejich produkt má účinnost 94,5 %.
Pak se ale znovu ozvala firma Pfizer, která aktualizovala vlastní údaje a vakcína, kterou vyrobili má prý úspěch v 95 procentech.
„Z odborného hlediska je neobvyklé, že by respirační vakcína měla úspěšnost 90 až 100 procent,“ uvedl Roman Prymula s tím, že je to na bázi senzace. Exministr předpokládá, že v případě potvrzení těchto údajů, proočkovanost obyvatelstva nemusí být tak vysoká, jak se předpokládalo dříve.
Dle odborníka stačilo by, kdyby se proočkovalo kolem 60 % lidí. Americké úřady při tom požadují pouze padesátiprocentní účinnost, aby mohli vakcínu schválit. V Evropské unii se dokonce rozhodli produkt schválit, pokud bude mít účinnost nižší než v polovině případů.
Klíčovou je ale bezpečnost očkování. Proto úřady mohou schválit vakcínu, která nebude mít vážné vedlejší účinky.
Obvykle se vakcíny vyvíjí několik let, ale v případě s očkováním na koronavir to šlo mnohem rychleji, protože se do vývoje zapojil velký počet dobrovolníků.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný předpokládá, že do Česka vakcíny dorazí na začátku příštího roku. Je ale možné, že je dostaneme ještě letos.
PSALI JSME: WHO ZAZNAMENALA NOVÝ REKORD: POČET LIDÍ, KTEŘÍ KORONAVIRUS NEPŘEŽILI, PŘEKROČIL 60 000 BĚHEM TÝDNE
PŘIPOMÍNÁME: PRYMULA MÁ OBAVY, ŽE SI VÁNOCE NEUŽIJEME TAK, JAK JSME BYLI ZVYKLÍ: MŮŽE ZA TO ÚDAJNĚ RYCHLE ROZVOLŇOVÁNÍ