Jak správně prát bílé ponožky: jak je vyčistit od nečistot, potu a dalších skvr

8 účinných a snadných způsobů, jak je vyčistit od nečistot, potu a dalších skvrn bílé ponožky. A také tip pro ruční a automatické praní.

Zdroj: vseostirke.ru

Co je třeba vědět

Bez ohledu na to, jaká způsob praní si vyberete, ujistěte se, že dodržujete tato pravidla.

1. Perte je co nejčastěji. Jakmile jste sundali ponožky — pošlete je do koše na špinavé prádlo. Pak znečištění nebude mít čas vstoupit hlouběji do tkaniny a vyčistit je bude jednodušší.

Zdroj: goodsovet.ru

2. Neodkládejte praní. Čím déle ponožky čekají na „koupelové procedury“, tím obtížnější bude je vyprat.

3. Vyhněte se bělidlu. Může ztenčit látku a ponožky se rychle zkazí. Zvláště opatrní s bělícím prostředkem byste měli být, pokud jsou na ponožkách nášivka, krajka nebo jiný dekor.

Zdroj: vseostirke.ru

4. Použijte prací pytle. Pokud se chystáte prát v pračce a bojíte se, že ponožky se srazí v důsledku tření v bubnu, jednoduše je dejte do speciálního pytle — budou chránit tkáň před třením v bubnu, ale takový pytel nebude mít vliv na kvalitu praní.

5. Neperte je v horké vodě. Skvrny potu z toho budou jen ještě více viditelné. A také se natolik „vpijí“ do tkaniny, že takové znečíštěné odstranění bude velmi obtížné.

Zdroj: goodsovet.ru

6. Věnujte pozornost látce, ze které jsou uděleny ponožky. Pokud ve složení je vlna, je nutné prát ponožky při teplotě nejvýše 35 stupňů. Ale bavlněné ponožky lze prát i při 60 stupních (pokud nejsou příliš špinavé).

7. Nesušte je na jasném slunci. To může způsobit žluté rozvody na tkanině.

8. Snažte se nenosit bílé ponožky s černou obuví. Může se obarvit látka.

Zdroj: burninghut.ru

Jak správně prát ponožky ručně

Důležité! Po praní, měli byste důkladně opláchnou čistou vodou ponožky. Pokud je opláchnete špatně, část pracího prostředku zůstane na tkanině, a není známo, jak to bude reagovat na kůži nohou.

Zdroj: vseostirke.ru

Citronová šťáva / kyselina citronová

Vyčistěte ponožky pomocí citronu dvěma způsoby:

Zdroj: betaol.cz

Zamočte je. Nalijte vodu do mísy, přidejte do ní jednu až dvě lžíce šťávy citronu nebo kyseliny citronové. Vložte ponožky do vody a nechte hodinu nebo dvě. Opláchněte v čisté vodě.

Bodové bělení. Smíchejte citronovou šťávu nebo kyselinu s pracím práškem v poměru jedna ku dvěma. Namočte ponožky a aplikujte výsledný prostředek na znečištěné oblasti. Intenzivně potřete rukama a nechte hodinu. Opláchněte ve vodě.

Zdroj: zdravie.pravda.sk

Ocet

Nalijte do mísy litr teplé vody, přidejte čajovou lžičku octa. Namočte ponožky do tohoto roztoku a nechte asi hodinu. Pak opláchněte a umyjte ponožky ručně. Mimochodem, můžete namočit věci v octě a před praním v pračce: výsledek potom bude výraznější.

Zdroj: allegroexpress.ru

Aspirin

Rozemlete několik tablet aspirinu v takovém množství, aby vám vyšla v objemu jedné lžíce. Rozpusťte aspirin v litru vody. Položte tam ponožky a nechte je několik hodin. Opláchněte čistou vodou a potom ještě je třeba vyprat obvyklým způsobem.

Zdroj: ivona.bigmir.net

Odstraňovač skvrn

Pokud se nechcete obtěžovat s lidovými prostředky, zkuste jakýkoli odstraňovač skvrn pro bílé věci. Pečlivě si přečtěte návod: ujistěte se, že je vhodný pro vybraný typ tkaniny. Postarejte se i o sebe: nezapomeňte si při práni nasadit rukavice, abyste nepoškodili pokožku rukou.

Zdroj: lekarna.cz

Tip na praní v pračce

Zdroj: vseostirke.ru

Tenisové míčky nebo speciální mycí koule

Vložte je do bubnu spolu s ponožkami. Míč nebo koule vytvoří další tření a vyčistí látku.

Zdroj: transportoskola.ru

Jedla soda

Čajovou lžičku sody rozpustíme ve sklenici vody a nalijeme tento roztok do oplachovacího prostoru. Klidně můžete prát jako obvykle. Soda pomůže rozpustit vzniklé skvrny.

Zdroj: ekokoutek.cz

Hořčičný prášek

Hořčici smíchejte s běžným práškem v poměru asi jeden ku jednomu. Naplňte do prostoru pro prášek a zapněte pračku. Hlavní podmínkou je, že teplota vody nesmí být vyšší než 40 stupňů.

Tato metoda je poměrně riskantní: pokud je jeden z prášků nekvalitní, ponožky se mohou pokazit nebo zbarvit do žluté. Proto je lepší vyzkoušet směs na něčem méně cenném, například na starém kuchyňském ručníku.

Zdroj: babinet.cz

Bonus: skvěli trik pro cestující!

Pokud jedete někam autem, musíte si rychle vyprat ponožky a máte s sebou i prášek, připravte se na tvorbu. Vezměte plastovou láhev s širokým hrdlem a naplňte ji teplou vodou.

Přidejte trochu prášku nebo čisticího prostředku, jako je mytí nádobí nebo cokoliv podobného. Vložte ponožky do láhve, pevně zavřete víko a hodte do kufru.

Při jízdě se bude třást jako buben pračky. Už za hodinu budou ponožky jako nové (téměř!): vyjměte je a důkladně opláchněte čistou vodou.

Zdroj: teztele.com

PSALI JSME: SKVĚLÝ TIP PRO DOMÁCNOST: JAK VYČISTIT MIKROVLNNOU TROUBU ZA 3 MINUTY

PŘIPOMÍNÁME: UŽITEČNÝ TIP PRO DOMÁCNOST: TCHYNĚ MI PORADILA, ABYCH UDĚLALA NEUVĚŘITELNÉ BĚLIDLO

Share