Svátky přívalových dešťů: Jak často v Česku byly bílé Vánoce

O bílých Vánočních svátcích sní každý Čech, ale bohužel je to velká rarita ve dnešní době. Velké množství lidi jsou jistý, že v minulosti bylo všechno jinak, a obyvatele Česka viděli bílé Vánoce téměř každý rok.

Ale podle meteorologů není to pravda. Dokonce i v minulosti bílé Vánoce byly raritou. Podle statistik opravdu několikaleté bílé Vánoce byly v období, kdy žil spisovatel Josef Lada.

Bílé Vánoce/Zdroj: nasregion.cz

Známá meteoroložka Dagmar Honsová vyhledala osm zim od roku 1887 až po 1905, kdy Vánoční svátky byly opravdu sněhové. Kvůli tomu spisovatel ve svých knihách popisoval Vánoce jako nádherně bílé období.

Proč v Česku o Vánocích je tak málo sněhu? Podle meteoroložky, z Atlantiku se do česká dostává teplejší vzduch a kvůli tomu počasí se přeměňuje na jarní.

Bílé Vánoce/Zdroj: elegantnibydleni.cz

Podle meteorologů tento rok o Vánocích sníh nebude dokonce i v horách. Meteorologové také uvedli, že Vánoce bude na blátě a denní teploty nudou přibližně 6 stupně Celsia.

Naposledy v Praze bílé Vánoce byly v roce 2010, když na okrajů hlavního města bylo 15 centimetrů sněhu. Nejsněžnější Vánoce byly v roce 2001, kdy i v centru Prahy leželo 15 centimetrů sněhu. Meteorologové uvádějí, že dalších několik let můžeme očekávat Vánoce s přívalovými dešti. Je to kvůli změně klimatu v celém světě.

Bílé Vánoce/Zdroj: city.cz

PSALI JSME: METEOROLOGOVÉ ŘEKLI, JAKÉ POČASÍ BUDE V NADCHÁZEJÍCÍCH DNECH: V ČESKU SE BUDE DO KONCE TÝDNE POSTUPNĚ OCHLAZOVAT, MÍSTY MŮŽE VZNIKNOUT LEDOVKA

PŘIPOMINAME: NEBEZPEČÍ NA SILNICÍCH PRO ŘIDIČE: JAKÉ POČASÍ MUŽE OČEKÁVAT ČESKO TENTO VÍKEND

Share