Vláda připravuje zmrazení platů poslanců a ministrů: oznámil na sociálních sítích premiér Andrej Babiš, dle premiéra může to ušetřit až stovky milionů korun

Ke zmrazení platů ústavních činitelů nakonec zřejmě dojde. Navrhuje to ministerstvo financí a ihned na dva roky. Oznámil o tom premiér Andrej Babiš.

Před několika dny ale podobné návrhy vláda odmítla. Zmrazit platy chtěli opoziční Piráti a SPD.

Zdroj: denikn.cz

Ušetřené peníze dle premiéra se využijí na přidání sociálním zaměstnancům. Polepšení by mohlo činit až 10 %.

SPD, kromě poslanců, chtěla zmrazit platy i senátorům. Vláda však uvedla, že není možné upravovat platy pouze části ústavních činitelů.

Zdroj: aktualně.cz

Pirátská strana usilovala také o zmrazení platů soudců, což by pro rozpočet znamenalo úsporu 500 milionů korun.

Zdroj: barrandov.tv

Dle těchto návrhů plat poslance by zůstal na úrovni tohoto roku a činil 90 800 Kč, prezident by dostával 302 700 Kč a premiér 243 800 Kč.

Pokud ale ke zmrazování nedojde, zvýšení platů bude činit přibližně 9 procent.

Zdroj: Gettyimages

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová chtěla, aby platy ústavních činitelů a soudců byly dokonce sníženy. S tím ale nesouhlasila šéfka státní kasy Alena Schillerová a dodala, že připraví vlastní návrh.

Zdroj: ihned.cz

Předseda vlády se zmínil i o mobilní aplikaci eRouška. Chce, aby byla dostupná pro všechny, a proto vyzval mobilní operátory, aby zlevnily chytré telefony pro seniory.

Andrej Babiš také žádá ostatní občany, aby si aplikaci nainstalovali. eRouška anonymně varuje uživatele v případě kontaktu s nakaženým člověkem.

Zdroj: e15.cz

Nyní ji využívá přibližně půl milionu Čechů.

Share