Zvýšení minimální mzdy: ministryně Jana Maláčová navrhla navýšení o 1 800 korun, ale její návrh nebyl podpořen a vláda souhlasila s navýšením jen o 600 korun

Minimální mzda by se měla příští rok zvýšit, ale nebude se zvyšovat tak, jak to navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Paní ministryně navrhla navýšení o 1 800 korun, ale vláda souhlasila s navýšením jen o 600 korun. To znamená, že minimální mzda v příštím roce bude 15 200 korun.

V pondělí se během jednání kabinetu projednávalo téma minimální mzdy pro příští rok. Návrh ČSSD nepodpořila většina ve vládě.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prostřednictvím svého Twitteru a Facebooku uvedla, že sociální demokraté navrhli zvyšení minimální mzdy na 16 400 korun. Hnutí ANO ale s takovým návrhem nesouhlasilo.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Došlo i na kompromisnější návrh, který ale při hlasování také neuspěl. Minimální mzda tak bude navýšena o 600 korun a bude činit 15 200 korun.

Jana Maláčová navrhla navýšení, protože nyní zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdu, dostávají méně než 100 korun na hodinu.

„Máme šestou nejnižší minimální mzdu v Evropě, před námi je i Polsko a Slovensko,“ řekla Jana Maláčová. O tom informoval web TN.cz.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nyní je minimalní mzda v naší zemi 14 600 korun. Návrh paní ministryně podporoval ale Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ten v komentáři na Twitteru ukázal srovnání s minimálními platy ve třech sousedních státech. Hospodářská komora ale tvrdí, že takové navýšení je nyní optimální.

https://twitter.com/JStredula/status/1328349708415361025

Zástupci obchodní komory uvedli, že výraznější navýšení nebude odpovídat ekonomické realitě naší země. Dodali také, že ministerstvo práce musí zohlednit zájmy obou stran, tedy zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Totiž třeba vzít v úvahu nejen zájmy zaměstnanců, ale také ekonomický pokles v zemi a vzniklé z tohoto důvodu problémy zaměstnavatelů. Ekonomická krize kvůli koronaviru výrazně omezuje možnosti zlepšení celkového blahobytu.

PSALI JSME: MAĎARSKO A POLSKO ZABLOKOVALY ROZPOČET EU: VETO SE VZTAHUJE I NA PLÁNOVANÝ FOND KORONAVIROVÉ POMOCI

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA POŽÁDÁ SNĚMOVNU O PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU DO 20 PROSINCE: OPATŘENÍ JE TŘEBA ROZVOLŇOVAT POSTUPNĚ, BEZ TOHO BY SE SITUACE MOHLA DRAMATICKY ZHORŠIT

Share