Zvýšení minimální mzdy: ministryně Jana Maláčová navrhla navýšení o 1 800 korun, ale její návrh nebyl podpořen a vláda souhlasila s navýšením jen o 600 korun

Minimální mzda by se měla příští rok zvýšit, ale nebude se zvyšovat tak, jak to navrhla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Paní ministryně navrhla navýšení o 1 800 korun, ale vláda souhlasila s navýšením jen o 600 korun. To znamená, že minimální mzda v příštím roce bude 15 200 korun.

V pondělí se během jednání kabinetu projednávalo téma minimální mzdy pro příští rok. Návrh ČSSD nepodpořila většina ve vládě.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prostřednictvím svého Twitteru a Facebooku uvedla, že sociální demokraté navrhli zvyšení minimální mzdy na 16 400 korun. Hnutí ANO ale s takovým návrhem nesouhlasilo.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Došlo i na kompromisnější návrh, který ale při hlasování také neuspěl. Minimální mzda tak bude navýšena o 600 korun a bude činit 15 200 korun.

Jana Maláčová navrhla navýšení, protože nyní zaměstnanci, kteří pobírají minimální mzdu, dostávají méně než 100 korun na hodinu.

„Máme šestou nejnižší minimální mzdu v Evropě, před námi je i Polsko a Slovensko,“ řekla Jana Maláčová. O tom informoval web TN.cz.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nyní je minimalní mzda v naší zemi 14 600 korun. Návrh paní ministryně podporoval ale Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ten v komentáři na Twitteru ukázal srovnání s minimálními platy ve třech sousedních státech. Hospodářská komora ale tvrdí, že takové navýšení je nyní optimální.

Zástupci obchodní komory uvedli, že výraznější navýšení nebude odpovídat ekonomické realitě naší země. Dodali také, že ministerstvo práce musí zohlednit zájmy obou stran, tedy zaměstnanců i zaměstnavatelů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Totiž třeba vzít v úvahu nejen zájmy zaměstnanců, ale také ekonomický pokles v zemi a vzniklé z tohoto důvodu problémy zaměstnavatelů. Ekonomická krize kvůli koronaviru výrazně omezuje možnosti zlepšení celkového blahobytu.

PSALI JSME: MAĎARSKO A POLSKO ZABLOKOVALY ROZPOČET EU: VETO SE VZTAHUJE I NA PLÁNOVANÝ FOND KORONAVIROVÉ POMOCI

PŘIPOMÍNÁME: VLÁDA POŽÁDÁ SNĚMOVNU O PRODLOUŽENÍ NOUZOVÉHO STAVU DO 20 PROSINCE: OPATŘENÍ JE TŘEBA ROZVOLŇOVAT POSTUPNĚ, BEZ TOHO BY SE SITUACE MOHLA DRAMATICKY ZHORŠIT

Share