Orbán vysvětlil, proč Maďarsko vetovalo rozpočet EU: Vadí mu, že by členské státy mohly být nuceny podporovat imigraci

Premiér Viktor Orbán vysvětlil rozhodnutí Maďarska vetovat rozpočet EU tím, že jeho závazky údajně souvisely s přijímáním migrantů.

Informovala o tom agentura Hungary Today.

Ilustrační foto
Zdroj: radoisvoboda.org

Poznamenal, že země vetovala rozpočtový balíček v souladu s postojem vyjádřeným Maďarskem na summitu vedoucích představitelů EU v červenci 2020.

Orbán uvedl, že „po přijetí současného návrhu by neexistovala žádná překážka v propojení vyplácení fondů členským zemím s podporou imigrace a (překážka) ve vydírání zemí, které se staví proti imigraci, rozpočtovými sankcemi.“

Ilustrační foto
Zdroj: dw.com

Dodal, že Maďarsko už souhlasilo s kompromisem a podpořilo myšlenku společných půjček proti své vůli.

„Dohodli jsme se na kompromisu v červenci pouze kvůli našemu závazku k evropské solidaritě a našemu přání pomoct, aby finančně problémové členské státy mohly co nejdříve získat potřebné prostředky,“ řekl Orban.

Ilustrační foto
Zdroj: ukrinform.ua

Viktor Orbán uvedl, že Maďarsko plně podporuje právní stát, a připomněl, že tato země kdysi bojovala za svržení komunistického režimu.

Podle něj se otázka právního státu v EU změnila v politický nátlakový nástroj.

Ilustrační foto
Zdroj: eadaily.com

„Podle našeho názoru by propojení ekonomických a finančních otázek s politickou debatou bylo velkou chybou, která by podkopala evropskou jednotu.

Jakýkoli nový postup by měl být zaveden pouze prostřednictvím jednomyslných dodatků k základním dohodám. Chceme, aby členské státy tento požadavek splnily,“ řekl maďarský premiér Viktor Orbán.

Ilustrační foto
Zdroj: ua.112.ua

Připomínáme, že 16. listopadu Maďarsko a Polsko zablokovaly kvůli vládě práva rozpočet EU na období 2021-2027.

PSALI JSME: MAĎARSKO A POLSKO ZABLOKOVALY ROZPOČET EU: VETO SE VZTAHUJE I NA PLÁNOVANÝ FOND KORONAVIROVÉ POMOCI

PŘIPOMÍNÁME: NOVÝ TÁBOR MIGRANTŮ NA LESBOSU JE HORŠÍ NEŽ MORIA. STANY NEJSOU VHODNÉ NA ZIMU, TVRDÍ CHARITATIVNÍ ORGANIZACE

Share