Světová zdravotnická organizace považuje výsledky britského klinického hodnocení RECOVERY za „vědecký průlom“. Podle autorů studie byl použit kortikoid dexametazonu, který snižuje riziko úmrtí ze 40 na 28 procent.
To 17. června řekl mluvčí WHO Fadéla Chaib.
Organizace zdůraznila, že se jedná o první léčbu, jejíž výsledky ukazují snížení úmrtnosti.
„To je skvělá zpráva a vítám vládu Spojeného království, Oxfordskou univerzitu, britské nemocnice a pacienty, kteří přispěli k tomuto vědeckému průlomu.
Toto je první léčba, která snižuje riziko úmrtnost u pacientů s COVID-19“, řekl šéf Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Dexametazon je steroid používaný od šedesátých let v boji proti zánětům, včetně zánětlivých onemocnění a některých druhů rakoviny.
Od roku 1977 je na seznamu základních léků WHO zařazen do několika skladů a nyní je ve většině zemí patentovaný a dostupný.
Podle vědců zahrnutí dexamezonu do léčby snižuje riziko úmrtí o 33% u pacientů s umělou ventilací a o 20% – u pacientů, kteří potřebují léčbu kyslíkem.
Do studie provedené od března se zapojilo 11,5 tisíc pacientů ze 175 britských nemocnic.
Vědci tvrdí, že pokud by byl dexamezason používán k léčbě „těžkých“ pacientů od začátku pandemie, mohlo by být v Británii zachráněno až 5 000 životů.
Podle mluvčí českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsou léky s dexametazonem běžně dostupné i v Česku.