Alena Schillerová navrhuje snížení sazby DPH u dámských hygienických pomůcek: ještě před půl rokem to odmítala

Šéfka státní kasy Alena Schillerová chce snížit DPH na dámské hygienické zboží. DPH na menstruační pomůcky může být posunuté do snížené sazby 10 %. Informuje o tom Blesk.cz.

Před několika měsíci ministerstvo financí však uvádělo, že podobnou změnu nepřipravuje.

Zdroj: youtube.com

Je to však reakce na rozhodnutí Skotská, které umožní bezplatný přístup ženám k tamponům, vložkám a dalším hygienickým pomuckám při menstruaci.

K vyzvednutí budou například ve školách, na úřadech a v jiných budovách.

Ministerstvo na svém webu uvedlo, že snížení sazby pocítí ženy ve svých peněženkách. Nejvíc to využijí rodiny s nižšími příjmy.

O tom, že je potřeba řešit menstruační chudobu, upozornil Alenu Schillerovou premiér Andrej Babiš. Pro rozpočet změna bude znamenat výpadek 285 milionů korun. Novelu musí nyná schválit Parlament a zboží by tak mohlo zlevnit už na jaře.

Zdroj: youtube.com

Dosud se sazba u menstruačních pomůcek řídila sazbou u dětských plen, které před sedmi lety spadly do základní sazby DPH.

Ministryně však změnu daní odmítala a tvrdila, že ke snížení sazby muže dojít jenom ojediněle a v odůvodněných případech.

Zdroj: youtube.com

V Evropské unii od roku 2007 je umožněno určovat sazby u dámských hygienických pomůcek na minimální pětiprocentní sazbu. Jsou ale země, které mají naopak tu nejvyšší sazbu u tohoto zboží. V Maďarsku je největší a činí 27 %.

Psali jsme: Vendula Pizingerová sdílela své štěstí: s jakými potížemi se rodina Venduly potýkala

PSALI JSME: DO VÁNOC BY MĚLA BÝT PŘIPRAVENA KOALIČNÍ SMLOUVA: PIRÁTI A STAN SE DOHODLI NA DALŠÍM POSTUPU

PŘIPOMÍNÁME: HEREČKA JURIŠTOVÁ OSLAVILA 65. NAROZENINY: JAK DNES ŽIJE POHÁDKOVÁ LÁSKA JANA HRUŠÍNSKÉHO Z LÁĎO TY JSI PRINCEZNA

Share