Andrej Babiš svolává mimořádnou schůzi vlády: odborníci varují, že na Nový rok může být 10 tisíc nakažených denně

Epidemiologové varují před zhoršující se epidemickou situací. Na Silvestra by mohlo být 10 tisíc případů nákazy denně a reprodukční číslo by mohlo být na úrovni 1,25 nebo více. Vedoucí epidemiologického týmu Roman Chlíbek navrhuje, aby vláda zpřísnila opatření a aby se Česko vrátilo do čtvrtého stupně podle protiepidemického systému. Informoval o tom CNN Prima News.

Předseda vlády Andrej Babiš svolává ministry na čtvrteční mimořádné jednání. Epidemiologové radí premiérovi zpřísnit opatření. Vláda bude zasedat ráno.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Šéf epidemiologické skupiny na ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek prostřednictvím svého Twitteru oznámil, že s největší pravděpodobností se zvýšilo reprodukční číslo. To může výrazně zhoršit situaci.

Roman Chlíbek také řekl pro CNN Prima News, že radí kabinetu, aby se přešlo do 4. stupně. Stejný názor zastává mnoho dalších odborníků.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Například o tom, že je nutné postupovat podobným způsobem už mluvili bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula a epidemiolog Rastislav Maďar.

Také šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek varoval před možnou situací po několika týdnech a vyjmenoval konkrétní čísla, která by mohla být.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Předvedl několik grafů, podle nichž pokud bude reprodukční číslo 1,2, může počet nakažených na Silvestra dosáhnout 10 tisíc.

„Radostné obrázky z listopadu jsou pryč. Obávám se, že tak, jak je predikce, tak čísla budou vyšší,“ řekl Ladislav Dušek ve Sněmovně.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nárůst počtu nakažených je podle něj nevyhnutelný. O nějakých přesnějších předpovědích se ale bude moci mluvit už po víkendu, kdy bude jasné, jaký vliv na vývoj epidemie mělo otevření restaurací.

Ilustrační foto Zdroj: facebook.com

Dodal, že pro něj bude také důležité vidět, jak dynamicky se zvýší počet nakažených mezi lidmi z rizikových skupin. Nyní je každý den hospitalizováno 200 až 300 pacientů.

PSALI JSME: JAN KRAUS PROZRADIL, JAK SE MU ZMĚNIL ŽIVOT S MANŽELKOU IVANOU CHÝLKOVOU BĚHEM PANDEMIE: PUSTILA SE DO PRÁCE, KTEROU NIKDY DĚLAT NECHTĚLA

PŘIPOMÍNÁME: PŘÍBĚH MANŽELSKÉHO PÁRU, KTERÝ ZMIZEL V ROCE 1998 NA MOŘI

Share