Andrej Babiš uvedl, že vláda požádá o prodloužení nouzového stavu asi 22. prosince: důležitou roli budou hrát hlasy KSČM

Předseda vlády Andrej Babiš v pondělí po jednání kabinetu řekl, že požádají parlament o prodloužení nouzového stavu. Zatím nouzový stav platí do 23. prosince. Premiér to řekl pro Právo. Informoval o tom web novinky.cz.

Andrej Babiš řekl, že vláda jednoznačně požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu. S největší pravděpodobností se tak stane 22. prosince, řekl.

Andrej Babiš / Zdroj: YouTube

Ministr zdravotnictví Jan Blatný na tiskové konferenci také mluvil o tom, že právníci jeho ministerstva udělají právní analýzu.

Chtějí přesně vědět, jaká opatření mohou být uplatňována bez nouzového stavu a která pouze během něj. Pro protiepidemický systém PES je zatím nouzový stav nutný.

Andrej Babiš / Zdroj: YouTube

Jan Blatný také uvedl, že rozhodně stupně 4 a 5 nelze uplatnit bez nouzového stavu. Proto je zatím nutné ho prodloužit.

Jan Blatný / Zdroj: YouTube

Při hlasování ve Sněmovně budou opět hrát klíčovou roli hlasy komunistické strany. Další strany už prodloužení nechtějí, ale lídr KSČM Vojtěch Filip také neřekl, jak bude jejich strana hlasovat.

Vojtěch Filip / Zdroj: YouTube

Vojtěch Filip uvedl, že řada opatření vláda může uplatnit v rámci zákona o veřejném zdraví. Proto by nejprve rád slyšel důvody, které bude jmenovat vláda.

„Vzhledem k tomu, že odvolala praxe studentů, tak má asi dobrovolníků v nemocnicích dost,“ řekl Vojtěch Filip pro Právo.

Markéta Pekarová Adamová / Zdroj: YouTube

Předsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že jejich strana nebude přebírat část vládní odpovědnosti. Dodala, že kabinet jejich návrhy nechce poslouchat.

PSALI JSME: PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ OBČANŮ ČESKÉ REPUBLIKY ZAČNE DŘÍV NEŽ BYLO PLÁNOVÁNO: MŮŽETE SE NECHAT BEZPLATNĚ OTESTOVAT JEDNOU ZA PĚT DNÍ

PŘIPOMÍNÁME: PRYMULA TVRDÍ, ŽE VLÁDA NAŠLA KOMPROMIS S LIDMI A NECHALA OTEVŘENÉ OBCHODY A SLUŽBY: DRUHOU VLNU NÁKAZY SE ALE PODLE EPIDEMIOLOGA NEPODAŘILO ZASTAVIT

Share