Prymula tvrdí, že vláda našla kompromis s lidmi a nechala otevřené obchody a služby: druhou vlnu nákazy se ale podle epidemiologa nepodařilo zastavit

Exministr zdravotnictví Roman Prymula pro CNN Prima NEWS řekl, že otevřená kadeřnictví a jiné podniky ve 4. stupni je částečně politických rozhodnutím. Je to podle něho kompromis, protože Češi chtějí mít svátky bez opatření.

„Jsme v periodě Vánoc a lidé si představovali jiné vánoční svátky,“ uvedl Prymula s tím, že v kadeřnictvích je sice riziko nakazit se koronavirem, ale není vysoké.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Dle slov bývalého ministra zdravotnictví vláda musela hledat kompromis, a proto se rozhodla nechat tyto podniky otevřené.

V pátek 18. prosince se Česko znovu vrátí do 4. rizikového stupně. Zavřít budou muset hospody, hotely a vnitřní sportoviště. Omezí se rovněž shromažďování a zakáže se noční vycházení.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

Prázdniny ve školách začnou již 21. prosince. Naopak otevřené zůstanou obchody a další služby.

Podle Prymuly opatření jsou nutná a jejich výsledek uvidím až za 10 dní. V tomto případě to bude těsně před Vánocemi. Předpokladem pro pozitivní výsledek je dodržování těchto opatření.

Roman Prymula / Zdroj: youtube,com

Exministr však říká, že restrikce nejsou tak přísná, jak během druhé vlny, proto snižování čísel může být pomalejší. Chybou bylo otevření škol, míní Prymula. Epidemiolog si také myslí, že vláda by měla připravit efektivnější systém pokutování za nedodržování protiepidemických opatření.

Před časem Prymula předpovídal, že v polovině prosince budeme mít méně než 1000 případů denně, ale opak je pravdou. Každý den laboratoře zaznamenávají několik tisíc nových pacientů.

Roman Prymula / Zdroj: youtube.com

„Já jsem odhadoval tisíc nakažených za předpokladu, že nedojde k rozvlnění,“ tvrdí bývalý ministr zdravotnictví a dodává, že druhou vlnu Česko nedokázalo zastavit.

PSALI JSME: „MYSLÍ NA NÁS I V TĚCHTO TĚŽKÝCH ČASECH“: ČAPUTOVÁ BEZ ROUŠKY NAVŠTÍVILA PAPEŽE A PŘIVEZLA MU ORIGINÁLNÍ DÁREK

PŘIPOMÍNÁME: PLOŠNÉ TESTOVÁNÍ OBČANŮ ČESKÉ REPUBLIKY ZAČNE DŘÍV NEŽ BYLO PLÁNOVÁNO: MŮŽETE SE NECHAT BEZPLATNĚ OTESTOVAT JEDNOU ZA PĚT DNÍ

Share