Plošné testování občanů České republiky začne dřív než bylo plánováno: můžete se nechat bezplatně otestovat jednou za pět dní

Již ve středu 16. prosince začne v České republice plošné testování obyvatelstva. Je dobrovolné a bude se provádět antigenními testy, které budou hrazeny z veřejného pojištění. Každý člověk se může nechat otestovat jednou za 5 dní.

Výhodou antigenních testů je to, že výsledek dostanete za 15-20 minut na místě.

Jarmila Rážová / Zdroj: youtube.com

O tom, že se testování rozjede o dva dny dřív než se předpokládalo oznámila hlavní hygienička Jarmila Rážová. Podle ní negativní test znamená, že člověk není nakažlivý pouze v době odběrů. Proto hygienička doporučuje otestovat se několikrát. Informuje o tom web idnes.cz

Rážová také zdůraznila, že k přenosu viru nejčastěji dochází během rodinných návštěv, proto před vánočními svátky doporučuje testování.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Odběrová místa budou uvedená na stránkách ministerstva zdravotnictví. Nyní jich je přes 700 a další budou přibývat, pokud to bude nutné. Ministr rezortu Jan Blatný řekl, že od 16. prosince testovací kapacity budou činit kolem 60 000 testů denně.

25. prosince a 1. ledna však odběrová místa budou uzavřená. Zkrácenou pracovní dobu budou také mít 24. a 26. prosince.

Jan Blatný / Zdroj: YouTube

Nyní se zatím k testování registrovalo kolem 18 tisíc lidí. Celkem dle průzkumu absolvovat antigenní test chce přibližně 40 % obyvatelstva.

Do testování se mohou zapojit i praktičtí lékaři, kteří nejsou na mapě. Odborníci proto radí kontaktovat svého lékaře a informaci upřesnit. Hlavní jejich funkci však zůstává péče o nemocné pacienty.

Testování / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Zapojit se do testování ale mohou a budou provádět testy hlavně u svých registrovaných pacientů.

V Česku zatím bylo provedeno více než 350 tisíc antigenních testů, které odhalily 10 tisíc případů nakažení koronavirem. Pokud pacienti měli příznaky onemocnění pozitivní test byl považován za potvrzení nákazy. V opačném případě je potřeba výsledek potvrdit PCR testem.

PSALI JSME: ROMAN PRYMULA SE VRACÍ: BABIŠ MU PŘIPRAVUJE NOVOU DŮLEŽITOU FUNKCI

PŘIPOMÍNÁME: NÁVRAT DO 4. STUPNĚ PROTIEPIDEMICKÉHO SYSTÉMU: PREMIÉR ANDREJ BABIŠ OZNÁMIL, ŽE OPATŘENÍ BUDOU ZPŘÍSNĚNA V PÁTEK 18. PROSINCE

Share