Asie vytvořila největší zónu volného obchodu na světě: Které země podepsaly dohodu

Dohodu podepsalo 15 zemí asijsko-pacifického regionu, včetně Číny a Japonska. Na základě dohody budou platit snížená obchodní cla

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Čína, Austrálie, Japonsko a dalších 12 zemí v asijsko-pacifickém regionu vytvořily největší zónu volného obchodu na světě. Dohoda byla podepsána na konci online summitu Asociace národů jihovýchodní Asie (ASEAN), uvádí agentura Reuters .

 

Zdroj: reuters.com

 

Mluvíme o dohodě o vytvoření zóny volného obchodu která se nazývá „Komplexní regionální hospodářské partnerství“ (RCEP).

 

Ilustrační foto. Zdroj: wikipedia.org

 

Dohodu podepsali zástupci deseti členských zemí ASEAN (Brunej, Vietnamu, Indonésie, Kambodže, Laosu, Malajsie, Myanmaru, Singapuru, Thajska, Filipíny) a také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Austrálie a Nový Zéland.

 

Ilustrační foto. Zdroj: unn.com.ua

 

Celková populace těchto zemí, které tvoří 30% světové ekonomiky, je 2,2 miliardy lidí. Na základě dohody se bude platit snížené obchodní clo. Zejména jde o první japonskou dohodu o volném obchodu současně s Čínou a Jižní Koreou, píše Nikkei.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Jak poznamenala Reuters, závěr RCEP je „další ranou“ pro program, který prosazoval bývalý americký prezident Barack Obama. Jedná se o dohodu o založení Trans-tichomořského partnerství (TPP), která byla podepsána v únoru 2016. TPP je obchodní pakt, který zajišťuje úplné zrušení cel na zboží a služby v asijsko-pacifickém regionu.

Hned příští rok, za prezidenta Donalda Trumpa, Spojené státy dohodu opustily, protože podle nového prezidenta nebylo partnerství pro zemi výhodné. Jednání o RCEP probíhají od roku 2013, jednání se účastnila také Indie, loni však z diskuse ustoupila.

 

PSALI JSME: „JDE O NEZÁVISLOST OD SVĚTOVÉ ZDRAVOTNICKÉ ORGANIZACE“: PROČ SI EU VYTVÁŘÍ VLASTNÍ AGENTURU NA BOJ PROTI EPIDEMIÍM

PŘIPOMÍNÁME: „PAN MINISTR TO NEUDĚLAL, PŘESTOŽE JSME VÝZVU NĚKOLIKRÁT ZOPAKOVALI“: PROČ ŠÉF ČESKÉ LÉKAŘSKÉ KOMORY KRITIZUJE PRÁCI NOVÉHO MINISTRA

 

Share