„Jde o nezávislost od Světové zdravotnické organizace“: Proč si EU vytváří vlastní agenturu na boj proti epidemiím

V Evropě věří, že tímto způsobem budou moci v budoucnu účinněji reagovat na rozsáhlé epidemie

 

Ilustrační foto. Zdroj: wikipedia.org

 

Evropská komise plánuje vytvořit agenturu nezávislou na WHO pro boj s epidemiemi. Informovala jako první veřejnoprávní televize Deutsche Welle.

Podle evropské komisařky pro zdraví Stelly Kyriakides v EU bude agentura schopna nezávisle vyhlásit mimořádnou situaci a poskytnout evropským zemím vakcíny a léky.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

„Všichni jsme viděli důsledky přijatých opatření. Tyto opatření byly schválené na základě slabě koordinovaných rozhodnutí jednotlivých členských států v prvních týdnech a měsících pandemie,“ říká Kyriakides.

Poznamenala, že na začátku pandemie byl nedostatek zdravotnického vybavení a země EU měly extrémně omezenou testovací kapacitu. Aby se zabránilo tomu, že se podobná situace v budoucnu bude opakovat, Evropská unie vytvoří Evropskou unii zdraví, která bude sledovat vývoj infekčních chorob.

„Jde o organizaci nezávislou od Světové zdravotnické organizace (WHO),“ řekla Kyriakides.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Evropský komisař zdůraznil, že v současné době jsou rizika epidemií velmi vysoká a Evropa by na ně měla být lépe připravena.

Donald Trump dříve obviňoval Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) ze zvýšené pozornosti vůči Číně uprostřed pandemie COVID-19 a z chybných doporučení pro USA v boji proti pandemii. Poté Trump pozastavil financování WHO – USA každoročně přispívaly do rozpočtu organizace částkou 400–500 milionů amerických dolarů.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

PSALI JSME: KORONAVIRUS VE SVĚTĚ NABÍRÁ NA SÍLE: ITÁLIE PŘEKROČILA HRANICI JEDNOHO MILIONU INFIKOVANÝCH, BRITÁNIE HLÁSÍ NEJVYŠŠÍ DENNÍ NÁRŮST PŘÍPADŮ NÁKAZY

PŘIPOMÍNÁME: „DĚJE SE TU NĚCO EXTRÉMNĚ FALEŠNÉHO“: MUSK SE OPAKOVANĚ TESTOVAL NA KORONAVIRUS, DVAKRÁT POZITIVNĚ, DVAKRÁT NEGATIVNĚ

 

Share