Babiš chce zajistit ženám s nízkými příjmy přístup k bezplatným dámským hygienickým potřebám: postarat se o to má ministryně Schillerová

Premiér Andrej Babiš předpokládá, že by Česko mohlo jít cestou Skotska zajišťovat ženám bezplatný přístup k menstruačním pomůckám. Jednalo by se ale o ženy se složitou finanční situaci. Dle předsedy vlády řešení musí najít šéfka státní kasy Alena Schillerová.

Zdroj: youtube.com

Babiš na svém Twitteru uvedl, že Skotsko bude první zemí na světě, která se tímto způsobem o ženy postará a premiér chce aspoň částečně je následovat. „U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“ dodal.

Ve Skotsku ženám díky schválenému zákonu budou bezplatně zpřístupněny hygienické potřeby jako jsou například tampony či vložky.

Návrh ve Skotsku podpořili všechny parlamentní strany, i když ze začátku panovaly obavy, že to bude pro zemi příliš drahé. Předpokládá se, že výdaje budou činit 9,7 milionů liber (v přepočtu na české koruny se jedná o 285 milionů korun).

Zdroj: gettyimages.com

Jak uvádí web idnes.cz za normu bojovaly organizace bojující za práva žen, odborové svazy a charitativní organizace. Důvodem byla tzv. menstruační chudoba, kdy ženy a dívky nemají možnost pravidelně nakupovat hygienické potřeby.

Problém se údajně obzvlášť projevil během koronavirové krize. V Česku díky organizaci Člověk v tísni lze koupit certifikát na hygienické potřeby pro ženy z chudých zemí. V některých státech jsou totiž dokonce zakázané nebo jsou příliš drahé.

Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: NĚMECKO PRODLOUŽÍ PŘÍSNÁ OMEZENÍ TÉMĚŘ O MĚSÍC: „MUSÍME JEŠTĚ JEDNOU NAPNOUT SÍLY,“ ŘEKLA MERKELOVÁ

PŘIPOMÍNÁME: MIROSLAV KALOUSEK PORADIL PETRU FIALOVI, ABY MLČEL: OBA JSOU OPOZIČNÍCI, ALE JEJICH NÁZORY SE NĚKDY LIŠÍ

Share