Bank of England „ztratila“ 50 miliard liber: Co se o nich ví

Hotovostní transakce v zemi již mnoho let klesají, ale poptávka po nich rekordně roste. Ve Velké Británii používání hotovosti v průběhu let klesalo, ale poptávka po bankovkách rychle roste. Nikdo neví, kam peníze jdou.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

V předvečer skupina britských zákonodárců uvedla, že 50 miliard liber v hotovosti „zmizlo“. Politici vyzvali Bank of England k vyšetřování. „Peníze jsou někde ukryty, ale Bank of England neví kde, kým a proč. Je nutné zjistit, kde se nachází chybějících 50 miliard liber,“ uvedla šéfka výboru pro veřejné účty Dolní sněmovny Meg Hillierová.

Bank of England obvinění okamžitě popřela

„Členové veřejnosti by neměli bance vysvětlovat, proč si chtějí bankovky ponechat. To neznamená, že jsou bankovky ztraceny,“ uvedla regulátorka ve svém prohlášení.

Rovněž dodala, že banka bude i nadále uspokojovat poptávku obyvatelstva po bankovkách. „Jsme svědky rostoucího používání hotovosti jako uchovavatele hodnoty, nikoli pro transakční účely,“ uvedla mluvčí Bank of England Sarah John, svědčící před Výborem pro veřejné účty. K hromadění hotovosti podle ní přispěly také obavy z odolnosti finančních institucí po krizi v roce 2008.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Navzdory skutečnosti, že poptávka po bankovkách a mincích během vrcholící pandemie prudce poklesla, od té doby se vzpamatovala a lidé začali doma hromadit ještě více hotovosti.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

Počet bankovek v oběhu ve Velké Británii dosáhl v červenci rekordních 4,4 miliardy, v celkové hodnotě 76,5 miliard liber. Například v roce 2000 bylo v oběhu 1,5 miliardy bankovek v hodnotě asi 24 miliard liber. Zároveň se snížil objem hotovostních plateb a tento trend je zesílen díky pandemii. Před deseti lety byla hotovost použita v 6 z 10 transakcí a v roce 2019 jich bylo méně než tři.

Bank of England odhaduje, že mezi hotovostními transakcemi se používá 20 % až 24 % bankovek v oběhu a dalších 5% drží Britové jako úspory.

 

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

 

„O rovnováze, která je zhruba 50 miliard GBP, se ví málo z možných vysvětlení – akumulace v zahraničí pro transakce nebo úspory, možná akumulace ve Velké Británii nezaznamenaných domácích úspor nebo pro použití ve stínové ekonomice,“ uvedl Národní kontrolní úřad ve svém prohlášení. Úřad Spojeného království (NAO).

Úřad doporučil, aby centrální banka ve spolupráci s dalšími vládními agenturami prozkoumala, co vede Brity k hromadění hotovosti a kdo vlastní 50 miliard GBP.

 

PSALI JSME: CESTOVÁNÍ K PŘÍBUZNÝM A LYŽAŘSKÝM STŘEDISKŮM: CO BYLO V EVROPĚ ZAKÁZÁNO NA SVÁTEČNÍ OBDOBÍ

PŘIPOMÍNÁME: SBOHEM KALIFORNIE: PROČ SE ELON MUSK STĚHUJE DO JINÉHO STÁTU

 

Share