Blatný připravil systém pro zavedení nových opatření a uvolňování: dle ministra model bude srozumitelný i pro obyčejné lidi

Šéf rezortu zdravotnictví Jan Blatný ve středu sdělil poslancům, že se nová omezení nebo rozvolňování budou zavádět podle nového systému s pěti úrovni rizika. Situace se bude vyhodnocovat v jednotlivých krajích.

Zohledňovat se bude reprodukční číslo, podíl pozitivních testů, počet nakažených za poslední dva týdny a nákaza mezi seniory.

Zdroj: Youtube

„Cílem je maximální čitelnost a predikovatelnost, a proto jsou tam zahrnována kritéria, která si může každý občan vyhodnotit,“ prohlásil Blatný.

Začít by se mělo už příští týden a použití modelu je zaplánováno do konce prosince.

Zdroj: Youtube

Ministr se zmínil i o lockdownu, který u nás považuje za poměrně přísný. Dokonce si ho nechal porovnat s ostatními zeměmi, z čeho vplývá, že opatření v České republice jsou dostatečně tvrdá.

Model pro zavedení či zrušení opatření vypracovaly společně skoro všechny skupiny z českých i zahraničních univerzit, které se zabývají vývojem koronavirové epidemie v ČR.

Zdroj: Youtube

Blatný říká, že má v úmyslu založit Národní radu pro kontrolu epidemie, do které by se zapojili zdravotnici a odborníci. Nebude to ale prý konkurence krizovému štábu.

Zdroj: Youtube

„Bude to vnitřně resortní záležitost, která bude spolupracovat s tím, co už existuje,“ tvrdí ministr a dodává, že chce zrevidovat poradní a expertní skupiny rezortu.

Zdroj: Youtube

Nakonec Jan Blatný prohlásil, že by se chtěl podívat do minulosti díky jakémusi auditu. Nejedná se údajně o kárné řízení, ale možnost vidět, kde možná byly udělány chyby.

PSALI JSME: EXMINISTR PRYMULA ZVEŘEJNIL MAJETKOVÁ PŘIZNÁNÍ PO ODCHODU Z FUNKCE: UVEDL V NICH VŠE, CO VLASTNÍ

Share