Jan Blatný řekl, že Česko bude mít vakcíny pro 16 milionů obyvatel: chce, aby se naočkovalo kolem dvou třetin lidí v republice

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný prohlásil, že Česká republika nakonec může dostat vakcíny proti koronaviru až pro 16 milionů lidí. To je mnohém více než celkový počet obyvatel v republice. Navíc se očkování bez dlouhodobého prověření není poskytované dětem.

To znamená, že by do Česka mohlo být dovezeno 32 miliony dávek vakcíny, jelikož pro očkování jednoto člověka potřebujete dvě dávky.

Zdroj: youtube.com

„Česká republika se zavázala k nákupu vakcín asi pro 5,5 milionu osob za 1,8 miliardy korun,“ řekl Blatný a dodal, že další vakcíny pro více než 6 milionů obyvatel jsou v záloze.

Ministr chce, aby se nakonec proočkovalo kolem 60-70 % Čechů. Plánuje to ale udělat zatím pouze přibližně polovina. Je to ale stejně výrazný posun, protože se ročně proti chřipce očkuje pouze 8 % obyvatel.

Zdroj: youtube.com

Česká republika plánuje zakoupit vakcíny ihned u několika výrobců. Patří mezi ně například Astra Zeneca, BeioNTech, Pfizer či Johnson & Johnson.

Vláda rovněž jedná se společnostmi Moderna, Novavax a Curevac. Největší část vakcín by měla dorazit do Česka až ve druhé polovině příštího roku.

Zdroj: youtube.com

Blatný upozornil, že vakcín budeme mít dostatek pro všechny, ale někdo je nemusí dostat, pokud lékař určí, že pacienta nelže očkovat kvůli kontraindikacím.

Jak se již uvádělo, vláda nyní určí, kdo bude očkován v první řadě. Jedná se pravděpodobně o seniory, zdravotníky a další ohrožené skupiny.

Zdroj: youtube.com

Očkování bude dobrovolné a hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Ministr již poprosil média, aby vyvracela dezinformace ohledně vakcín.

Epidemická situace se v Česku uklidňuje a předpokládá se, že by v příštím týdnu mohlo dojít k dalšímu rozvolňování. Vláda rovněž uvedla, že chce bezplatně a dobrovolně testovat obyvatelstvo antigenními testy.

Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: ANDREJ BABIŠ NAVRHUJE PLOŠNÉ DOBROVOLNÉ A BEZPLATNÉ TESTOVÁNÍ PŘED VÁNOCEMI: MINISTERSTVO ZDRAVOTNICTVÍ VYPRACUJE PLÁN TOHOTO TESTOVÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: BLATNÝ OZNÁMIL MIMOŘÁDNÉ JEDNÁNÍ VLÁDY V NEDĚLI: BUDE SE JEDNAT O OTEVŘENÍ OBCHODŮ JIŽ PŘÍŠTÍ TÝDEN

Share