„Byl to pilot, jaký ještě neexistoval před ním a již nebude existovat“: V počest legendárního českého pilota po 80 letech proběhne renovace letadla

Velkého uznání se 80 let od bitvy o Británii a současně od své smrti dočká elitní československý pilot Josef František. Jeden z Hawkerů Hurricane nově ponese označení stroje, se kterým Čechoslovák doopravdy létal.

Zdroj: warthunder.com

Seržant Josef František byl úplně nebývalé vzezření. V meziválečné československé armádě natropit celou řadu přestupků a jeho nadřízení nad statným povstalcem často lámali klacek. Téměř se nechce věřit, že o několik let později v průmehu pouhých osmadvaceti dnů bitvy o Británii František sestřelil pádných sedmnáct nepřátelských strojů.

Došlo k tomu v sestavě 303. polské stíhací perutě RAF, které dal Josef František přednost před létáním s Čechoslováky.

Zdroj: warthunder.com

„Byl to pilot, jaký ještě neexistoval před ním a již nebude existovat. Sám se pouštěl do souboje s přesilou, létal sám, zákeřně přepadal Němce. Byl nejlepším střelcem. Co stiskl spoušť na kulomety, to byl sestřelený Němec. Létal s láskou a odvahou, byl to největší hrdina v bitvě o Anglii,“ uvádí v knize Jiřího Rajlicha Na nebi hrdého Albionu pobočník velitele 303. peruti, polský kapitán Witold Źyborski.

Osmdesát let od porážení nacistické Luftwaffe i Františkovy zarmucující zkázy změní jeden z mála letuschopných Hurricanů svůj zevnějšek a stane se na dobu neurčitou Františkovým „erkem“.

Zdroj: warthunder.com

„Společnost Historic Aircraft Collection sídlící na letišti v Duxfordu usoudila, že nejvhodnějším letounem, kterým uctít památku Josefa Františka, je stroj Hurricane Mk. XIIa sériového čísla 5711,“ říká Tom Dolezal, který se v Británii stará o udržení odkazu československých pilotů. Ostatně jeho otec Oldřich Doležal byl pilotem 311. československé bombardovací peruti RAF a velitelem stroje.

Hurricane, který bude lidem připomínat Františkovo letadlo, byl zhotovený v roce 1942 v Kanadě a o rok později ho kanadské královské letectvo (RCAF) zahájilo jeho činnost. Prošel několika renovaci. Opravit tedy Wünscheho mechanismus a vyrobit z něj vizuálně ten Františkův tak nepředstavovalo nadmíru velký překážku. Tom Dolezal vyzdvihuje podíl leteckého umělce Pavla Rampíra na uskutečnění celého návrhu „Františkova Hurricanu“.

Zdroj: cs.m.wikipedia.org

„V této peruti nebojácných stíhačů je tento Sergeant-pilot zvláště vynikající – jeho tichá, chladnokrevná a skromná osobnost v sobě skrývá rozeného a nemilosrdného stíhače. Jeho úspěchy sleduji s velkým zájmem a nyní jej silně doporučuji k udělení DISTINGUISHED FLYING MEDAL AND BAR,“ cituje letecký historik Jiří Rajlich. Není bez pozoruhodnosti, že chrabrému stíhači v návrhu, který byl schválen, překroutili jméno z František na polsky znějící Francisek.

Share