Češi si ve třetím čtvrtletí přivydělali: průměrná mzda nyní činí 35 402 korun a nejvyšší je v Praze

Růst průměrné mzdy ve 3. čtvrtletí ve srovnání s minulým rokem sestavil 5,1 %. Nyní průměrná mzda činí 35 402 Kč. Nejvíce rostla v Olomouckém kraji a nejpomaleji v Praze.

Pražané ovšem ve třetím čtvrtletí brali průměrně 43 035 korun hrubého. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Zdroj: youtube.com

Od července do září příjmy občanů vyrostly na 5,8 % ve srovnání s předchozím kvartálem. Ekonom Štěpán Křeček předpokládá, že růst mezd bude pokračovat, i když se ekonomika nachází ve stavu poklesu kvůli covidové krizi.

„Díky plánované změně daňového systému se zvýší čisté mzdy zaměstnanců, i když jim zaměstnavatelé nezvýší hrubé mzdy,“ prohlásil odborník pro CNN Prima NEWS.

Zdroj: youtube.com

Největší růst nominálních výdělků je pozorován u zdravotníků a v sociální péči. Jedná se o 11,8 %. Mohou za to změny platových tabulek, které začaly platit na začátku roku.

Další růst nad jedenáct procent byl zaznamenán u administrativních a podpůrných činností jako jsou například agentury práce. Dle ČSÚ za to mohou masivní propouštění s podprůměrnou mzdou, což aritmeticky navýšilo průměrnou mzdu u ostatních.

Zdroj: youtube.com

Téměř vůbec nevyrostly mzdy v těžbě a ve službách, kam spadá prodej nemovitostí. Ke snížení dokonce došlou u pojišťovnictví a peněžnictví. Drží se zde ale nejvyšší průměrná mzda ve srovnání se všemi obory a činí přes 55 tisíc korun měsíčně.

Když v Praze mzdy jsou nejvyšší, nejméně dostávají v Karlovarském kraji a to 31 448 Kč. O trochu líp na tom jsou Zlínský a Moravskoslezský kraj.

Zdroj: youtube.com

Ve hlavním městě došlo ale k téměř nejnižšímu meziročnímu nárůstu a sotva to pokrylo inflaci.

PSALI JSME: BABIŠ PŘIZNAL, ŽE HO ZNEPOKOJUJE SITUACE Z ROZVOLŇOVÁNÍM A JE ZA NĚJ ZODPOVĚDNÝ MINISTR BLATNÝ: OPOZICE PREMIÉRA KRITIZUJE ZA PŘEHAZOVÁNÍ ODPOVĚDNOSTI

PŘIPOMÍNÁME: KALOUSEK BYL ZNOVU ZKRITIZOVÁN ZA NÁVŠTĚVU RESTAURACE: PŘIŠEL DO STEJNÉHO PODNIKU JAKO MINULE A NECHAL SE TAM VYFOTIT S MAJITELEM RESTAURACE

Share