Čeští vědci vynalezli jedinečný papír: Ničí bakterie a poradí si i s koronavirem

Z hlediska svých fyzikálních parametrů se anticovid papír neliší od běžného papíru, takže na něj můžete tisknout, vyrábět z něj obaly a podobně. Vědci z Ústavu chemických procesů AV ČR tvrdí, že papír, který vyvinuli, dokáže za 10 minut zabít až 70% „bakterií“ koronaviru a za půl hodiny je úplně zničit.

 

Zdroj: youtube.com

 

Práce na tomto papíru zahájili před pěti lety ve spolupráci s výrobcem papíru SPM (Security Paper Mill) s podporou České technologické agentury. Tehdy ještě o koronaviru nikdo nevěděl, chtěli získat papír s antibakteriálním účinkem. Byla o něj velká poptávka v zemích třetího světa, které chtěly zabránit šíření nemocí prostřednictvím peněz, lístků a různých dokumentů. „Antibakteriální papír jsme vyvinuli za tři roky,“ uvedl Jiří Sobek, jeden z autorů vývoje.

 

Zdroj: youtube.com

 

Když vypukla pandemie koronaviru, vědci se rozhodli rozšířit spektrum svého příspěvku. Našli speciální plnivo – nanostrukturované komplexy zinku a stříbra. Speciální struktura pracuje po celou dobu životnosti papíru, přičemž z ní neunikají žádné nebezpečné látky a jsou zcela bezpečné při kontaktu s lidskou pokožkou.

 

Zdroj: youtube.com

 

Vylepšený papír byl pojmenován Anticovid. Může nejen zabít 99 % bakterií za minutu, ale také zabít až 70 % koronavirů za 10 minut a úplně je zničit za půl hodiny.

Podle Sobka nyní pracují na dosažení stoprocentní eradikace koronavirů je potřeba 10 minut.

 

Zdroj: youtube.com

 

Z hlediska svých fyzikálních parametrů se anticovid papír neliší od běžného papíru. Jeho antivirová účinnost je v současné době testována v německých laboratořích. Papírna SPM již obdržela žádosti z Ruska, Německa a Číny a očekává, že bude ročně produkovat 20 až 50 tisíc tun speciálního papíru.

 

Zdroj: youtube.com

 

Zdroj: youtube.com

 

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU: ZA PŘEDCHOZÍ DOBU LABORATOŘE ODHALILY 4 624 NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

PŘIPOMÍNÁME: SNĚMOVNA SOUHLASILA S DOBROVOLNÝM OČKOVÁNÍM PROTI KORONAVIRU: VAKCÍNU UHRADÍ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

 

Share