Sněmovna souhlasila s dobrovolným očkováním proti koronaviru: vakcínu uhradí zdravotní pojišťovny

Poslanecká sněmovna ve zrychleném řízení schválila pravidla pro nákup a distribuci vakcín proti koronaviru. Očkování nebude povinné a uhradí ho zdravotní pojišťovny. Předlohou se nyní bude zabývat Senát. Informuje o tom web novinky.cz

„Je vysoce žádoucí umožnit občanům, aby se nechali očkovat co nejdříve,“ prohlásil před poslanci šéf zdravotnictví Jan Blatný s tím, že chce, aby se v republice proočkovalo kolem 60-70 % lidí.

Zdroj: youtube.com

Šéf resortu také zdůraznil, že stát garantuje odškodnění v případě vzniku újmy na zdraví, i když očkovaní je dobrovolné.

Před časem Blatný říkal, že by lidé po aplikaci vakcíny měli jisté výhody. To se ale nelíbilo poslancům Lubomíru Volnému či Karle Maříkové, kteří nechtěli, aby se práva a povinnosti občanů, kteří nejsou očkování lišily od těch, kteří očkování jsou.

Zdroj: video.aktualne.cz

Volný uvedl jako příklad možnost cestování. Blatný ovšem řekl, že tato diskuse je nadbytečná a samotné očkování už je pro lidi výhodou.

Poslanec ale trval na svém a nechce, aby v budoucnu někdo nedostával služby v plné míře jenom proto, že není očkován proti covid-19. Chce proto zakotvit dobrovolnost očkování výslovně.

Zdroj: youtube.com

Volný požadoval, aby občané měli jistotu, že nebudou čelit řečem o tom, že vakcinovaní lidé mají nějaké výhody a někdo jiný tím pádem spadá do druhé kategorie.

To ale rozzuřilo poslance ODS Bohuslava Sobotku, který řekl, že očkování není povinné a on sám ho podstoupí, i když s vakcínami má problémy.

Zdroj: youtube.com

Podpořila ho i poslankyně od lidovců Alena Gajdůšková. Změny návrhu proto nebyly schváleny.

Vakcíny bude stát kupovat od Evropské unie a pak je uhradí pojišťovny. Aktuálně Česko má předobjednáno vakcíny za 1,7 miliard korun.

Zdroj: youtube.com

Blatná nakonec ale uvedl, že s postupem času náklady mohou stoupat a většinu vakcín využijí osoby, kteří jsou vedení v českém systému zdravotního pojištění.

PSALI JSME: Petr Janda promluvil o náhlé ztrátě bratra: Jiří Janda už s námi není

PSALI JSME: MINISTR BRABEC SKONČIL V NEMOCNICI PO JEDNÁNÍ UHELNÉ KOMISE

PŘIPOMÍNÁME: EPIDEMIOLOG MAĎAR ŘEKL, ŽE SOUČASNÁ ČÍSLA NEJSOU BEZPEČNÁ PRO ROZVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ: V LEDNU OČEKÁVÁ ZHORŠENÍ SITUACE

Share