Chyby při zalévání a pěstování fialek

Naši pěstitelé květin si milují fialky za jejich barvy a vůni. Ale zalévání a pěstování těchto pokojovek vyžaduje určité znalosti.

Na základě toho jsme v jednom článku shromáždili nejčastější chyby, kterých se při pěstování fialek často dopouštějí. Nenechte je, aby vám fialky plně poděkovaly pravidelným a bohatým kvetením.

Zdroj: takprosto.cc

Zálivka

Fialka přišla z Afriky, proto by voda pro ni měla být teplejší než pokojová teplota. Studená voda může rostlinu poškodit. Rovněž byste neměli stříkat na africkou fialku.

Fialka miluje vlhký vzduch, jako na březích horských řek, které tečou v jejich domově. Ale netoleruje, když se voda dostává přímo do středu růžice. To může vést k hnilobě listů.

Zdroj: takprosto.cc

Nelijte také příliš mnoho vody do samotného květináče. Místo toho vedle něj postavte nádobu s vodou.

Světlo

Kupodivu, ale host z horké Afriky netoleruje přímé sluneční světlo. Pod jeho vlivem se listy fialky spálí a rostlina začíná vadnout.

Nebojte se umístit pokojovku na severní, západní a východní okno. Na jihu to bude muset být něčím zastíněno.

Zdroj: takprosto.cc

Různé odrůdy fialek vyžadují různé množství světla. Věnujte tedy pozornost jejich listím. Při nedostatku světla se natahují vzhůru a s přebytkem se ohýbají přes okraje květináče.

Optimální teplota

Fialky mohou dlouho a hojně kvést při teplotě 20 stupňů. V žádném případě by neměly být vystaveny průvanu. Z proudu studeného vzduchu mohou jejich listy zblednout nebo kořenový systém shnít.

Zdroj: takprosto.cc

Hnojivo pro fialky

Milujeme fialky za jejich krásný květ. K dosažení tohoto cíle přispěje hnojivo s dostatečným množstvím živin. Nejjednodušší způsob je najít v prodeji lahev s nápisem „na Saintpaulie“.

Listy fialky není třeba stříkat, protože jsou pokryty klky. Kvalitu kvetení a celkové zdraví fialek pozitivně ovlivňuje krmení draslíkem a manganem.

Zdroj: takprosto.cc

Toto lze snadno získat přípravou přírodního hnojiva podle našeho receptu. Vezměte čerstvou banánovou slupku a zalejte vodou. Nechte stát na teplém místě několik dní. Poté fialku lehce zalijte teplou vodou a poté již připravenou směsí.

Prevence chorob

Jednou z běžných chorob fialek je padlí. Může to být způsobeno mnoha faktory, například nedostatečným osvětlením, vysokou vlhkostí v kombinaci s nízkou teplotou, blízkostí nemocných rostlin a nedostatkem draslíku v půdě.

Zdroj: takprosto.cc

Padlí se snadno vyléčí, pokud s ní začnete po zjištění prvních příznaků choroby. Listy postižené touto chorobou vypadají, jako by byly posypané bílým prachem.

Padlí lze lečit speciálními přípravky, které se prodávají v obchodech pro zahradníky. Nebo můžete použít domácí prostředek: zalijte 50 gramů mletého česneku dvěma litry vody. Nechte stát 24 hodin, proceďte a ošetřete postiženou rostlinu.

Zdroj: takprosto.cc

Share