Média se dozvěděla o závěrech německé rozvědky o případu Navalného: Rusko i nadále odmítá podíl na vině

Tajná služba se domnívá, že o účasti státu na otravě politika svědčí skutečnost, že byl použitý nový, sofistikovanější typ novičoku.

Toxin, kterým se otrávil ruský politik Alexej Navalnyj, byl škodlivější a toxičtější než než všechny dosud známé varianty, uvedl Der Spiegel.

Zdroj: rbc.ru

Publikace odkazuje na prohlášení ředitele tajné služby BND Bruno Kahla během tajné schůzky. Šéf německé Spolkové zpravodajské služby uvedl, že látka nalezená v Navalného těle je novou, závažnější variantou jedu novičok, píše německý časopis Der Spiegel.

„Čím složitější a novější je chemické složení jedu, tím je pravděpodobnější, že je získán pouze díky účasti státu,“ uvádí se v publikaci.

Zdroj: rbc.ru

Podle deníku Der Spiegel byla do vyšetřování zapojena i Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), jejíž delegace o minulém víkendu navštívila kliniku Charité a dostala ke zkoumání vzorky krve a moči ruského pacienta.

Alexej Navalnyj skončil v bezvědomí v nemocnici poté, co se mu 20. srpna při letu z Tomsku do Moskvy udělalo zle a letoun nouzově přistál v Omsku. Kritik Kremlu byl hospitalizován v Omsku a o dva dny později byl přepraven na berlínskou kliniku Charite.

Zdroj: rbc.ru

2. září německé úřady oznámily, že v těle opozičního předáka objevili lékaři stopy toxické látky ze skupiny Novičok.

Kreml několikrát rozhodně odmítl jakýkoli podíl na údajném pokusu o vraždu. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov poznamenal, že nenašli omskští lékaři v jeho těle žádné stopy jedu.

Zdroj: rbc.ru

Moskva požádala Berlín o výsledky analýz, na základě kterých experti bundeswehru vyvodili závěry o otravě.

Německo uvedlo, že veškeré údaje byly předány Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ruská mise při OPCW avšak tuto informaci popřela.

Share