„Mým úkolem je chránit principy právního státu“: Slovenská prezidentka zareagovala na otevřený dopis Roberta Fica

Prezidentka Slovenská Zuzana Čaputová ujistila poslance parlamentu Roberta Fica (Směr-SD), že si své kompetence provádí v plném rozsahu ústavy. Reagovala tak na Ficův otevřený dopis. Informoval o tom mluvčí hlavy státu Martin Strižinec.

Slovenská prezidentka podle vlastních slov v poslední době zaznamenává množství podobných výzev, které přesahují ústavou dané pravomoci prezidenta.

Ilustrační foto
Zdroj: trens.sk

„Včetně těch, které žádají zastavení výkonu několika rozhodnutí vlády nebo odvolání premiéra nebo vlády rozhodnutím prezidenta. Musím proto vysvětlit, že prezident takové pravomoci nemá, a tedy nemůže jednat svévolně. Jednat můžu jen v mezích Ústavy Slovenská,“ uvedla Čaputová.

Ilustrační foto
Zdroj: webnoviny.sk

Zuzana Čaputová také vysvětlila, že prezident podle ústavního zákona o bezpečnosti státu v nouzovém stavu nařizuje vojákům jen výkon mimořádné služby, a to jen na návrh vlády.

Hlava státu deklaruje, že pokud by k návrhu mimořádné situace došlo, plně by uplatnila pravomoc prezidenta při vetování zákona.

Ilustrační foto
Zdroj: webnoviny.sk

„Mým úkolem je chránit principy právního státu v rozsahu ústavních kompetencí prezidenta,“ řekla Čaputová.

Připomněla, že svou pravomoc využila například při vetování zákona, který umožňoval monitorovat pohyb občanů a byl podle jejího názoru v rozporu s ústavou.

Ilustrační foto
Zdroj: aktuality.sk

Fico konstatoval, že prezidentka „hrubým způsobem odignorovala Ústavu SR.“

Ilustrační foto
Zdroj: webnoviny.sk

PSALI JSME: „NENECHME SE NIKÝM ROZHÁDAT, NENECHME SE SITUACÍ, KTERÉ ČELÍME, ROZDĚLIT,“ ŘEKLA ČAPUTOVÁ K 31. VÝROČÍ SAMETOVÉ REVOLUCE

PŘIPOMÍNÁME: DŮCHODKYNĚ SE STALA HITEM INTERNETU: FANDÍ JÍ I SLOVENSKÁ PREZIDENTKA ZUZANA ČAPUTOVÁ

Share