„Dělat psychologa zdravotníkům je těžko“: S čím se setkává psychoterapeut pro práci s zdravotnickým personálem v době covid-19

Psychoterapeut Pavel Pařízek je jeden z odborníků, kteří založili webové stránky dělámcomůžu.cz. V rozhovoru pro novinový portál magazin.aktualne.cz vyprávěl o tom, jakými problémy trpí nemocniční personál v koronavirové době.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Rok 2020 je docela náročný pro všech, největší tlak ale má nemocniční personál. Pařízek na jaře pomáhal zadarmo.

Pro to, aby pomoct lidem, kteří trpí v takové složité době je, posle něho, nejdůležitějším porozumět jak tyhle struktury běží. „Dělat psychologa zdravotníkům je zhruba jako dělat psychologa vojákům nebo policii,“ uvedl doktor.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Nejvíc je zatím trápí to, že si musí hledat čas pro sebe.

Pracovně musí každodenně se setkávat s infikovanými na koronavir, i před to, že doma mají svou zdravou rodinu. Jeden ze základních principu, který psychoterapeuty používají pro to, aby takovým lidem pomoct, je dokázat jim vysvětlit, že to je jejich vlastní volba.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

„Naším cílem je, aby lidi dosáhli toho, že budou mít pocit vlastní volby, a neměli pocit, že jsou do nějakého rozhodnutí tlačeni,“ vysvětluje Pavel Pařízek.

Ilustrační foto. Zdroj: youtube.com

Psychoterapeut Pařízek zdůraznil, že během druhé korovanirové vlny v Česku se zdravotnický personál líp zvládnou pečovat o sebe z psychického hlediska.

ČTĚTE TAKÉ: FRANTIŠEK NEDVĚD MÁ STÁLE ZDRAVOTNÍ POTÍŽE: „LÍTÁM UŽ TŘI MĚSÍCE PO DOKTORECH, ŠPATNĚ MLUVÍM“

PSALI JSME: JAN HAMÁČEK OZNÁMIL ZAHÁJENÍ BEZPLATNÉHO TESTOVÁNÍ 18. PROSINCE: POKUD POMOHOU PRAKTIČTÍ LÉKAŘI A ZUBAŘI, BUDE SE TO DÍT NA TISÍCÍCH MÍST PO CELÉ ZEMI

Share