Krize koronaviru ovlivnila všechny oblasti života v mnoha zemích, včetně Česka. Například výrazně vzrostly ceny na trhu ovoce a zeleniny. Nyní je třeba mnoho potravin koupit o čtvrtinu dražší než před několika měsíci. Ekonomové varují, že to ještě není konec a že se situace ještě může zhoršit.
Španělsko a Itálie mají nyní velké problémy na trhu práce v zemědělství, podobné problémy se týkají i Česka.
Tuzemští zemědělci nedokáží pokrýt nedostatek dováženého zboží, navíc by letos mohlo dojít k suchu, které by vedlo ke snížení úrody.
Ovoce a zelenina za několik měsíců již zdražily v průměru o čtvrtinu.
Zemědělský sektor ve Španělsku nebo Itálii ještě před půl rokem a dříve byl ve výborném stavu. Tyto dvě země pěstovaly mnoho potravin a poté je vyvážely do jiných zemí, zejména do Česka.
Kvůli krizi koronaviru se ale situace radikálně změnila. V těchto zemích je nyní obrovský nedostatek pracovních sil v zemědělství, prostě není nikdo, kdo by sklízel.
Dříve bylo ve Španělsku a Itálii mnoho pracovníků z afrických zemí, kteří pracovali na polích.
Experti tvrdí, že Italové a Španělé nechtějí pracovat na polích a občané jiných zemí tam nyní nemohou přijet. Kvůli tomu ovoce a zelenina neustále zdražují.
Například citrony se už dají koupit za 80 korun za kilogram. Kilogram květáku už stojí zhruba 100 korun.
Zákazníci tvrdí, že i přes výrazné zdražení stále nakupují zeleninu a ovoce, protože je to pro zdraví prospěšné. Lidé šetří na jiných věcech.
Mnoho obchodních řetězců se snaží nakupovat potraviny od českých zemědělců, a tak se jim občas podaří snížit cenu.
Množství potravin, které se v Česku vyrábějí, však zjevně nestačí pokrýt celou poptávku. Prognózy však stále nejsou uklidňující.
V zemědělském sektoru v Česku budou v létě chybět desetitisíce zaměstnanců.
Například farmář David Smetana si stěžoval, že v létě bude muset najmout zhruba tři nebo čtyři sezónní pracovníky, ale nejsou.
„Budeme muset víc zapřáhnout i rodinu a děti a nějakým způsobem se s tím poprat“ dodal David Smetana.
„Ti zemědělci budou muset zaplatit třeba více brigádníků, aby vůbec měli někoho na sklizeň, a to se samozřejmě podepíše na ceně“ vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda.
V létě může zelenina a ovoce zdražit o dalších deset procent a více. Někteří Češi kvůli tomu začali sami pěstovat vlastní zeleninu a ovoce.
Někdo z Čechů se dokonce rozhodl zničit okrasné záhony nebo trávníky, aby bylo místo pro zemědělství.