Epidemiolog Maďar řekl, že současná čísla nejsou bezpečná pro rozvolňování opatření: v lednu očekává zhoršení situace

Epidemiolog Rastislav Maďar říká, že současná čísla epidemiologické situace nejsou pro zmírnění opatření bezpečné. Stejný názor má i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle nich by bylo nutné počkat ještě trochu déle. S největší pravděpodobností by ale lidé měli být připraveni na to, že se opět zvýší počet nakažených koronavirem. Řekl to pro CNN Prima News.

Rastislav Maďar řekl, že by podle něj bylo nutné ještě chvíli počkat, než rozvolňovat opatření. I když si uvědomuje, že ne všechna rozhodnutí nyní závisí na názoru epidemiologů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Předpokládá, že epidemiologická situace se může za dva týdny zhoršit. Je možné, že se šíření viru během vánočních svátků zpomalí, ale v novém roce je pravděpodobné zvýšení počtu nakažených.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle epidemiologa bude podobná situace s poklesem a nárůstem počtu nakažených trvat až do konce zimy. Současná epidemiologická čísla podle něj nejsou pro rozvolňování opatření bezpečná.

Podle něj je nyní situace podobná jako na začátku října. Tehdy bylo reprodukční číslo zhruba 1 a počet nakažených denně byl zhruba 5 tisíc.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

„Za relativně bezpečnou je považovaná hranice 1 000 nakažených denně a pětiprocentní pozitivita testů,“ řekl Rastislav Maďar. Také podle něj by reprodukční číslo mělo být nižší než 0,8.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ale teď jsou čísla určitě větší, takže je pravděpodobné, že boj s epidemií bude mít proměnlivý úspěch. To znamená, že počet nakažených se po určitou dobu zvýší, pak se sníží a znovu se bude opakovat.

Podobný názor má i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekl pro CNN Prima News, že současná situace je nestabilní a nyní hodně záleží na tom, jak se bude vyvíjet epidemiologická situace v různých regionech.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Rychlost snižování počtu nakažených a dalších indikátorů podle něj nestačí k tomu, aby se začala zmírňovat opatření. Dodal, že otevřít vše by bylo možné ve druhém stupni systému PES.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Bývalý ministr také řekl, že existuje možnost, že Česko nebude dlouhodobě na třetím stupni a možná bude opět brzy na čtvrtém stupni.

PSALI JSME: ČEŠI SI VE TŘETÍM ČTVRTLETÍ PŘIVYDĚLALI: PRŮMĚRNÁ MZDA NYNÍ ČINÍ 35 402 KORUN A NEJVYŠŠÍ JE V PRAZE

PŘIPOMÍNÁME: V CELÉM SVĚTĚ SE UŽ KORONAVIRUS PROKÁZAL U 65,5 MILIONU LIDÍ: ITÁLIE ZAZNAMENALA NEJVĚTŠÍ POČET LIDÍ, KTEŘÍ NÁKAZU NEPŘEŽILI

Share