Jaroslav Flegr předpokládá, že na začátku roku 2021 začne třetí vlna: situace se může po Vánocích výrazně zhoršit

Evoluční biolog Jaroslav Flegr se domnívá, že na začátku příštího roku by v Česku mohla být 3. vlna epidemie koronaviru. Opatření by se podle něj měla zpřísnit za několik týdnů. Řekl to na CNN Prima News.

Jaroslav Flegr řekl, že podle něj bude nutné po Vánocích opatření opět zpřísnit. Dodal ale, že ještě hodně bude záležet na počasí a teplotách.

Jaroslav Flegr / Zdroj: YouTube

Podle něj v lednu začne třetí vlna koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví má nyní dva modely hodnocení epidemické situace.

Podle prvního modelu jsou zohledněny pouze výsledky PCR testů. Ukazuje se tedy, že pět krajů v naší zemi je v 5. stupni protiepidemického systému.

Jaroslav Flegr / Zdroj: YouTube

Druhý model bere v úvahu výsledky PCR testů a také výsledky antigenních testů. S tímto přístupem je pouze jeden kraj v pátém stupni.

„Je to hra s čísly. Na počtu hospitalizovaných vidíme, že situace se zhoršuje. Zároveň na jiném stupni vidíme, jak se zlepšila,“ řekl Jaroslav Flegr.

Jaroslav Flegr / Zdroj: YouTube

Evoluční biolog to považuje za chybné. Podle jeho názoru je nutné dodržovat starou verzi protiepidemického systému, nebo pokud je používán nový systém, musejí se změnit opatření.

K dosažení nějakého významného úspěchu v boji proti pandemii je nezbytné, aby lidé zůstali doma co nejdéle. Alespoň si to myslí evoluční biolog a parazitolog.

Jaroslav Flegr / Zdroj: YouTube

Ještě dříve Jaroslav Flegr hovořil o tom, že není zastáncem záměru vlády zmírnit opatření před Vánocemi. Podle něj nebylo nutné otevírat restaurace nebo otevírat školy.

Profesor řekl, že s největší pravděpodobností byly rozhodnutí učiněna nejen z hlediska epidemiologie, ale také z hlediska ekonomiky a politiky.

Jaroslav Flegr / Zdroj: YouTube

V pondělí 14. prosince měl index rizika 71 bod, v úterý tento ukazatel klesl na 66 bodů. Také se mírně snížilo reprodukční číslo a nyní má hodnotu 1,16. Na úspěšný boj proti koronaviru to ale nestačí.

PSALI JSME: „BUDEME MÍT RELATIVNĚ VYSOKOU NADĚJI“: MERKELOVÁ NAZVALA DATUM NÁVRATU NĚMECKA DO NORMÁLNÍHO ŽIVOTA

PŘIPOMÍNÁME: „TAK NĚJAK SE POMALU PROBERU K ŽIVOTU“: KATEŘINA BROŽOVÁ PROZRADILA JAK A S KÝM BUDE SLAVIT VÁNOCE

Share