Jaroslav Flegr říká, že změnit se musíme my všichni, protože nemoc se nezmění: profesor nesouhlasí s názorem Romana Šmuclera a Soni Pekové

Profesor evoluční biolog Jaroslav Flegr je mezi českými studenty velmi populárním vědcem, mnozí ho respektují a milují. V poslední době se ale proslavil i svými výroky o koronaviru. Mnozí ho začali vnímat jako člověka, který všechny „děsí“ touto strašlivou nemocí. Soudě podle posledního rekordu počtu nakažených však byla jeho slova pravdivá.

V Česku nyní onemocní koronavirem přes 82 tisíc lidí, což je rozhodně hodně. Počet hospitalizovaných je už přes 2,9 tisíce lidí.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Nyní všechny skutečnosti naznačují, že předpovědi Jaroslava Flegra byly pravdivé. Podle něj ale pohled jen na tato čísla rozhodně nestačí, je potřeba hlubší analýzy. Uvedl to pro Expres.

Jaroslav Flegr uvedl, že ho zajímá mnohem větší poměr počtu hospitalizovaných k celkovému počtu nemocných. Podle něj na konci srpna činil tento ukazatel 7,5 procenta, nyní je to zhruba 17 procent.

Zdroj: Facebook

To znamená, že profesor se domnívá, že laboratoře nemohou testovat včas asi polovinu infikovaných lidí. Předpokládá, že za deset dní budou do nemocnic hospitalizováni lidé, které se nyní nepodařilo otestovat.

Jaroslava Flegra teď trápí otázka, kolik času ještě nemocnice vydrží, kolik lůžek budou mít a kolik budou moci zdravotníci pracovat.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Profesor vysvětlil, že i kdyby opatření zapůsobilo právě teď, ještě zhruba deset dní by se počet nakažených zvýšil. Teprve poté by se reprodukční číslo začalo klesat. Podle jeho názoru by reprodukční číslo mělo být menší než 1.

Jeho názor se však neshoduje s názorem známého zubaře Romana Šmuclera. Nyní se dohadují o koronaviru a nezbytných opatřeních.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Jednou se Jaroslav Flegr a Roman Šmucler zúčastnili jednoho televizního pořadu na TV Prima. Zubař se tehdy nechtěl hádat s evolučním biologem, a tak během vysílání studio opustil.

Po tomto dni mohou někdy sdílet své názory prostřednictvím sociálních médií. Roman Šmucler se také stal jedním z autorů petice za zmírnění opatření.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

„Státní vyznamenání bych jim za to ani v takovém případě nedával, žaloba na mnohonásobné zabití z nedbalosti by se mi zdála příhodnější,“ vyjádřil v komentáři svůj názor na věc Jaroslav Flegr .

Nyní se evoluční biolog odmítá účastnit sporu se zubařem. Podle něj nelze situaci podceňovat, pokud se všechna opatření zruší, pak následky mohou být velmi špatné.

Zdroj: Facebook

Prostřednictvím portálu Expres požádal Jaroslav Flegr Romana Šmuclera, aby se trochu pokusil postavit na druhou stranu barikády. Řekl, že Šmucler umí dobře mluvit a že národ bude brzy potřebovat lidi jako on.

Zdroj: Facebook

Jaroslava Flegra kritizovali i další odborníci, například molekulární genetička Soňa Peková. Podle ní virus postupně slábne a brzy může zmizet.

Zdroj: YouTube / Show Jana Krause

Jaroslav Flegr s ní ale nesouhlasí. Podle něj virus neoslabuje a aby byl skutečně poražen, je nutné získat kolektivní imunitu. K tomu je třeba získat účinnou vakcínu. Proto teď musí každý občan změnit své chování a být zodpovědnější.

Share