Jaroslav Flegr si myslí, že vláda opatření rozvolnila příliš brzy: podle něj je nutné zpřísnit opatření teď, jinak za týden bude výrazně hůř

Vláda se minulý týden rozhodla opatření zmírnit, ale pak se ukázalo, že situace se ještě tak nezlepšila, aby to bylo možné. Evoluční biolog Jaroslav Flegr se domnívá, že vláda epidemii opět podcenila a že počet nakažených se opět zvýší. Podle něj je nyní nutné zpřísnit opatření a co nejrychleji začít s očkováním. Řekl to pro eXtra.cz.

Jaroslav Flegr řekl, že situace je teď rozhodně horší než před týdnem. Dodal, že za týden se situace pravděpodobně ještě zhorší.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podle něj to výrazně ovlivnil návrat dětí do škol. Řekl také, že by nebylo nutné otevírat restaurace a mnoho obchodů.

Evoluční biolog řekl, že zmírnění opatření bylo předčasné, bylo by nutné delší dobu dodržovat karanténu a všechna omezení.

Podle něj by bylo nutné dodržovat karanténu až do doby, kdyby byl počet nakažených za den skutečně nízký. To by umožnilo normální trasování. To je zhruba 1 tisíc nakažených denně.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Dříve Jaroslav Flegr kritizoval trasování. Vysvětlil, že kritizoval, že hygiena to jen předstírala. Ale pokud by se to skutečně používalo, mohlo by to být účinným prostředkem v boji proti koronaviru.

Zároveň by ale mělo být vše přísnější. Karanténa by podle něj neměla být 10 dní, ale 14 dní. Také řekl, že v karanténě by měli být i bezpříznakové osoby.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Jako příklad uvedl Asii a také Austrálii. Podle něj žije v Austrálii 25 milionů lidí, přitom tam na koronavirus zemřelo jen 900 lidí.

V Česku žije přes 10 milionů lidí a na koronavirus zemřelo přes 9 tisíc lidí. Označil za to dva důvody, první je politická chyba s volbami a druhý je nefunkční trasování.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Profesor se také vyjádřil ke zpřísnění některých opatření pro restaurace a trhy. Podle něj bylo nutné všechna opatření okamžitě zpřísnit, bylo nutné rychle reagovat, ale to se nestalo.

Podle něj to bohužel řídí politici, pro které jsou také důležité ratingy. Myslí si však, že příští rok negativní dopady pandemie ovlivní výsledky voleb.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

„Měla by se okamžitě vrátit k přísným regulacím pohybu obyvatelstva a udržet je po celou dobu trvání chřipkové sezóny,“ chtěl by poradit Jaroslav Flegr vládě.

Také podle něj by bylo nutné „překopat“ systém trasování a připravit a propagovat vakcinaci. Vakcína by mohla být tím, co by mohlo zachránit zemi před dalšími vlnami epidemie koronaviru.

PSALI JSME: BÝVALÝ MINISTR ZDRAVOTNICTVÍ ROMAN PRYMULA VARUJE PŘED ZHORŠENÍM SITUACE: „BUDE MOŽNÁ TROCHU ZÁZRAK, JESTLI SE UDRŽÍME NA STÁVAJÍCÍCH POČTECH“

PŘIPOMÍNÁME: UŽ JE TO 56 LET CO SE NA OBRAZOVKÁCH OBJEVIL FILM ANGELIKA:JAK DNES VYPADAJÍ HERCI

Share