Jaroslav Flegr věří, že opatření zatím není třeba rozvolňovat: když přijde chřipková sezona, může se situace výrazně zhoršit

Už nyní jsou patrné výsledky opatření, která zavedla vláda v boji proti koronaviru. Epidemiologická situace se postupně začíná zlepšovat a to se určitě všem líbí. S tím je spokojen i parazitolog a evoluční biolog Jaroslav Flegr, zároveň ale varuje všechny, že předčasné zmírnění opatření bude mít negativní výsledek. Blíží se chřipková sezona. Řekl to pro eXtra.cz.

Profesor Jaroslav Flegr říká, že počet nakažených se snížil, ale zároveň se snížil počet provedených testů. Ale pořád je to dobrá zpráva.

Zdroj: YouTube

Tempo poklesu je podle něj stále pomalé a zatím těžko odhadovat, kdy už bude takový počet nakažených, aby hygienici mohli trasovat normalně.

Evoluční biolog ale zvažuje, zda by bylo možné, aby se nemocnice před začátkem chřipkové sezony trochu uvolnily.

Zdroj: YouTube

Jaroslav Flegr také nesouhlasí s názorem mnoha politiků, že je potřeba rozvolňovat opatření. Podle něj je ještě příliš brzy.

Kabinet chce opatření před Vánocemi zmírnit, evoluční biolog ale říká, že to určitě povede k razantnímu zvýšení počtu nakažených.

Zdroj: YouTube

Doufá, že mezi těmi, kdo rozhodují, už nebude takový člověk, který by situaci mohl podcenit. Nárůst počtu nakažených se podle něj projeví v každém případě. Otázkou ale je, jak velký bude tento nárůst.

Koneckonců, brzy výrazně ochladí, což znamená, že se zvýší počet respiračních onemocnění. Profesor předpokládá, že koronavirus spolu s chřipkou může být dvakrát nebezpečnější.

Zdroj: YouTube

Dodal, že i když zůstanou taková opatření, jaká jsou nyní, tak to během chřipkové sezony stejně stačit nebude. Je zastáncem zpřísnění opatření.

Hovořil také o školách a o tom, že vláda chce brzy otevřít část škol, aby se část dětí vrátila k běžnému vyučování. Souhlasí, že by měly být otevřeny především školy.

Zdroj: YouTube

„Nicméně si myslím, že prezenční účast na výuce by i v takovém případě měla být letos nepovinná,“ řekl Jaroslav Flegr pro eXtra.cz. Dodal, že nyní někteří rodiče preferují distanční výuku.

Podle něj se vše výrazně zlepší, až bude tepleji a kdy už bude vakcína, tedy nejspíše na jaře.

PSALI JSME: MINISTR PLAGA UVEDL, ŽE SE ŽÁCI VRÁTÍ DO ŠKOL 18. LISTOPADU: UPŘESNIL, O JAKÉ ROČNÍKY SE BUDE JEDNAT

PŘIPOMÍNÁME: DARA ROLINS ZŘEJMĚ NEZŮSTANE BEZ VÝDĚLKU: NAŠLA ZPŮSOB, JAK SE UŽIVIT I V OBDOBÍ KORONAVIROVÉ KRIZE

Share