„Joe, dokázali jsme to“: Jak reagovali lidé na sociálních sítích na Bidenovo vítězství v prezidentských volbách

Biden vyhrává americké prezidentské volby s požadovanými 270 volebními okrsky. Vítězství v Pensylvánii bylo rozhodující. Trump však již s výsledky vyjádřil nesouhlas. Gratulace a fotografie s vítězem jsou zveřejněny na sociálních sítích.

 

Zdroj: youtube.com

 

270 a ještě o něco více – to je počet volebních hlasů, které získal 77letý demokrat Joseph „Joe“ Robinette Biden mladší, Proti 214 volebním hlasům 74letého republikána Donalda Johna Trumpa.

Rozhodujícím vítězstvím bylo vítězství v Pensylvánii, Bidenově vlasti. Happy Joe již zveřejnil příspěvky na sociálních sítích s poděkováním.

 

Zdroj: cnn.com

 

„Ameriko, je mi ctí, že jsi si mě vybrala, abych mohl vést naši velkou zemi. Práce, která nás čeká, bude těžká, ale slibuji: Budu prezidentem všech Američanů, ať už mě volili, nebo ne. A za tím si stojím!“zdůraznil Biden.

Je zajímavé, že se o výsledcích dozvěděl od své kandidátky na post viceprezidenta USA z Demokratické strany Kamaly Harrisové. Kamala jen běžela a řekla Bidenovi tuto dobrou zprávu.

 

Zdroj: twitter.com

 

 

„Zvládli jsme to. Udělali jsme to, Joe. Budeš příštím prezidentem Spojených států,“ řekla Harris Bidenovi po telefonu. 56letá kalifornská senátorka Kamala Harris, která se stane první afro-americkou viceprezidentkou jihoasijského původu: její matka je Indka a její otec pochází z Jamajky.

 

Zdroj: twitter.com

 

Donald Trump byl zasažen zprávou na golfovém hřišti jeho vlastního golfového klubu ve Virginii. Velmi rychle se však vrátil do Bílého domu, kde ho zachytili paparazzi.

 

Zdroj: twitter.com

 

Již učinil hlasité oznámení a uvedl, že Biden se rychle prohlásil za vítěze. Ale volby ještě neskončily. Oficiální prohlášení se objevilo na webu Trumpovi politické centrály.

„Všichni víme, proč je Joe Biden ve spěchu, aby se nesprávně prohlásil za vítěze, a proč se jeho spojenci v médiích tak snaží mu pomoci: nechtějí, aby byla odhalena pravda. Faktem je, že tyto volby zdaleka neskončily,“ uvedl Trump.

Politik poznamenal, že se plánuje odvolat proti výsledkům v některých státech, kde byla porušování předpisů zaznamenána. Podle něj by měl být vítěz jmenován na základě legálních hlasů, nikoli mediálních předpovědí.

 

Zdroj: twitter.com

 

Trump v pondělí oznámil, že jeho názory začne hájit u soudu. Zároveň obvinil svého oponenta z padělání a maření počtu spravedlivých hlasů: „Američané mají právo na spravedlivé volby“. „Co tedy Biden skrývá?“ Nebudu odpočívat, dokud americký lid nezíská čestné hlasování, jaké si zaslouží a co demokracie vyžaduje,“ shrnul Trump. Navíc nadále zveřejňuje četné tweety, ve kterých tvrdí, že došlo k porušení v procesu sčítání hlasů, a tedy vyhrál on.

 

Demokratovi také poblahopřál předseda vlády na Fidži Frank Mbainimarama, bývalý předseda vlády Moldavska Vlad Filat, prezident Francie Emmanuel Macron napsal, že „máme co dělat, abychom překonali dnešní výzvy“, a vyzval ke spolupráci, britský premiér Boris Johnson označil vítězství Bidena a Harrise historickým úspěchem. Německá kancléřka Angela Merkelová Bidenovy poblahopřála její tiskové tajemnice Steffen Seibert, londýnský starosta Sadik Khan řekl, že vítězství si Biden a Harrisová zaslouží, a napsal, že „je čas vrátit se ke stavbě mostů, ne zdí“.

 

Zdroj: twitter.com

 

Zdroj: twitter.com

 

Představitelé Česka a Slovenska také pogratulovali nově zvolenému prezidentovi

 

Zdroj: twitter.com

 

Zdroj: twitter.com

 

Zdroj: twitter.com

 

Zprávy ze Spojených států ukazují karikatury na téma dne, radostné lidi na ulicích a obecnou radost. Ačkoli, soudě podle toho, jak hlasovali státem, by mělo být také dost smutných příznivců Trumpa, jen korespondenti je nefotografují.

 

Zdroj: cnn.com

 

Nepokoje, kterých se Spojené státy tolik obávaly, dosud nebyly pozorovány. V ulicích je však dost policie.

 

Zdroj: cnn.com

 

Oficiální oznámení o vítězi proběhne 6. ledna 2021 po sčítání hlasů zvláštní komisí Kongresu. Inaugurace zvoleného prezidenta se uskuteční 20. ledna.

 

PSALI JSME: TRUMP VS. TWITTER: KONFLIKT MEZI POLITIKEM A SOCIÁLNÍ SÍTÍ POKRAČUJE

PŘIPOMÍNÁME: UZDRAVIT AMERICKOU DUŠI: BIDEN SLIBUJE OBNOVIT REŠPEKT K USA VE SVĚTĚ A BOJ PROTI COVID-19

Share