Johnson oznamuje opětovný lockdown v Anglii do prosince

Britský premiér Boris Johnson v sobotu večer oznámil zavedení nových omezujících opatření v Anglii od 5. listopadu do 2. prosince uprostřed šíření koronaviru COVID-19.

 

Zdroj: youtube.com

 

„Od čtvrtka bude hlavní odkaz pro lidi stejný (jako během jarního uzavření) – zůstaňte doma,“ řekl britský premiér a dodal, že v pondělí bude o tomto plánu jednat s vládou, ve středu bude hlasovat v parlamentu a ve čtvrtek začne izolace.

Podle Johnsonova rozkazu musí obyvatelé Anglie od čtvrtka „zůstat doma“, s výjimkou cesty do práce nebo do školy, k lékaři, do obchodu nebo na pomoc blízkým. Venkovní sporty a chůze jsou také povoleny. Školy, vysoké školy a univerzity budou i nadále fungovat.

 

Zdroj: euronews.com

 

Bary a restaurace budou moci sloužit zákazníkům pouze pro takeaway (jídlo s sebou). Práce by měly pozastavit obchody (kromě obchodů s potravinami), kadeřnictví, kosmetické salony, tělocvičny i místa odpočinku a zábavy.

Cestování do zahraničí, s výjimkou pracovníků, je dočasně zakázáno. Předseda vlády ale uznal, že tato opatření poškodí malé a střední podniky, a slíbil podporu podnikatelům.

 

Zdroj: kommersant.uk

 

Johnson také varoval, že kvůli pandemii Britové pravděpodobně nebudou moci slavit Vánoce tak, jak tomu bylo dříve.

 

„Vánoce tento rok nebudou jako obvykle. Možná budou rozdíly značné,“ – řekl britský premiér.

 

Jeho rozhodnutí bude mít vliv pouze na Anglii. Zbytek Velké Británie muže rozhodnout nezávisle na jiných opatřeních pro boj s koronavirem.

 

Zdroj: dw.com

 

V sobotu byl denní nárůst případů COVID-19 ve Velké Británii 21 915, přičemž za posledních 24 hodin zemřelo 326 infikovaných lidí. Celkový počet případů infekce v zemi tedy přesáhl jeden milion, bylo registrováno více než 46,5 tisíce úmrtí lidí pozitivních na koronavirus.

 

Německo, Francie a Rakousko začátkem tohoto týdne oznámily návrat antivirových omezení a minulou neděli byl ve Španělsku vyhlášen výjimečný stav.

 

Share