Karel Heřmánek má obavy o zdraví herců: „Zavřete, prosím, divadla, stejně jako tomu bylo na jaře,“ napsal herec

Situace kolem koronaviru velmi děsí řadu herců a ředitelů divadel v Česku. Nechtějí, aby se něco podobného stalo jako bylo na jaře, kdy byla divadla zavřená. Herec a principál Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek proto všechny velmi překvapil, když požádal předsedu vlády Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o uzavření divadel.

Nikdo nečekal, že požádá o přesně to, co tolik herců a ředitelů divadel nechce. Vysvětlil ale, že se bojí o zdraví herců, především těch, kteří jsou v rizikové skupině.

Foto: P. Machan, M. Protivanský, K. Kopáč

Karel Heřmánek napsal prostřednictvím emailu osobní dopis. Tento dopis se však stal veřejným. Herec a režisér to potvrdil pro Super.cz, že to napsal on.

Zdroj: Aha! – Alan Pajer

„Zavřete, prosím, divadla, stejně jako tomu bylo na jaře. Ve všech civilizovaných zemích tomu tak je,“ napsal herec.

Foto: Tereza Střípková

Žádá představitele vlády, aby pochopili, že herci jsou nyní ti lidé, kteří patří do nejohroženější skupiny. Vysvětlil, že běžní občané jsou nyní díky vládním opatřením mnohem lépe chráněni před nákazou, nikoli však herci.

Zdroj: Aha! – Martin Hykl

Karel Heřmánek píše, že pravděpodobnost nákazy v divadle je pro herce velmi vysoká. Protože je ředitelem, nechce, aby jeho kolegové onemocněli, a navíc nechce, aby to pro někoho skončilo velmi špatně.

Foto: Petr Novotný

Dodal, že nechce nést odpovědnost, pokud se někdo z herců nakazí, zejména proto, že divadla nebyla uzavřena.

Zdroj: archiv Divadla Bez zábradlí

Jeho Divadlo Bez zábradlí také zažilo první vlnu koronaviru, kdy bylo vše uzavřeno, nehralo se žádné představení a divadlo nic nevydělalo.

Zdroj: herminapress.cz, TV Nova

Teprve relativně nedávno nastaly u divadel trochu lepší časy a všichni už doufali, že v budoucnu bude líp. Karel Heřmánek v to také doufal, ale přesto se rozhodl napsat tento dopis.

„Nebyl bych proti tomu, aby se hrálo, pokud by to herce neohrožovalo. Ani by to nebylo v mém zájmu. Mám ale obavu o zdraví herců,“ řekl Karel Heřmánek pro Super.cz.

Share