Ladislav Dušek varuje, že může začít trend rychlého nárůstu počtu nákaz: Česko je nyní v bodu zlomu

V pátek se konala tisková konference ministerstva zdravotnictví, kde ministr Jan Blatný spolu s dalšími odborníky zhodnotili vývoj epidemické situaci. Uvedli, že podle ukazatelů je Česko nyní v bodě zlomu.

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek řekl, že je nyní objektivně vidět, že by mohl začít trend zrychleného šíření koronaviru.

Ladislav Dušek / Zdroj: YouTube

Index rizika již pět dní po sobě má hodnotu 64 bodů, což odpovídá čtvrtému stupni podle protiepidemického systému.

Vláda zatím o zpřísnění opatření nerozhodla, jednání kabinetu se uskuteční v pondělí. Pokud by vláda postupovala podle původního plánu, musela by se Česká republika v polovině tohoto týdne opět posunout do čtvrtého stupně.

Ladislav Dušek / Zdroj: YouTube

Ministr zdravotnictví Jan Blatný vysvětlil, že protiepidemický systém je jen jedním z rozhodovacích kritérií. Je pravděpodobné, že opatření budou v pondělí zpřísněna.

Jan Blatný / Zdroj: YouTube

Experti uvedli, že zatím se neprojevil efekt nárůstu počtu nákaz kvůli otevření restaurací a obchodů. To znamená, že tento efekt zvýšených sociálních kontaktů se může projevit za několik dní.

Andrej Babiš, Jan Blatný, Roman Prymula / Zdroj: YouTube

Šéf resortu zdravotnictví ale ve čtvrtek řekl, že i kdyby se opatření zpřísnila, obchody by zůstaly otevřené. To znamená, že nebudou fungovat jen velké supermarkety.

Ladislav Dušek / Zdroj: YouTube

Počet nových případů nákazy ve čtvrtek činil 5 864. Kromě toho se zvýšil počet hospitalizovaných pacientů.

PSALI JSME: MINISTR HAVLÍČEK TVRDÍ, ŽE PROVOZOVATELE HOSPOD KOMPLIKUJÍ SITUACI: NĚKTEŘÍ SE OBÁVAJÍ, ŽE TO MŮŽE VÉST K DALŠÍMU ZPŘÍSŇOVÁNÍ

PŘIPOMÍNÁME: „TOHLE JE MOJE NEJVĚTŠÍ VÝHRA“: KARLOS VÉMOLA VRÁTIL SVOU LELU CETEROVOU ZPĚT DOMŮ

Share