Maláčová chce stihnout schválit důchodovou reformu do konce volebního období: přepravila také tzv. výchovné a další změny

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru pro Blesk uvedla, že důchodová reforma by mohla být schválená ještě v tomto volebním období, pokud se strany dohodnou uvnitř koalice. Nyní svůj návrh ministryně poslala k připomínkám.

Ten se ovšem zrovna nelíbí premiérovi Andreji Babišovi, který řekl, že se nejedná o žádnou reformu a Maláčová hledí jenom na výdaje.

Zdroj: youtube.com

Dle ministryně návrh bude kompletně představen v prosinci a pak bude poslán do mezirezortního řízení.

Maláčová touto reformou chce splnit tři hlavní cíle. Aby důchody byly srozumitelné, dalo se na nich vyžít, a by se jednalo finanční udržitelnost.

Zdroj: youtube.com

Politička dodává, že se Komise pro spravedlivé důchody shoduje v tom, jakým směrem se důchody mají ubírat. Nyní potřebují schválit společné parametry, jako je například výše důchodu. Maláčová ujišťuje, že si díky reformě nikdo nepohorší a věci, které navrhují jsou důležité.

Následně šéfka rezortu dodala, že chce zavést tzv. výchovné za každé vychované dítě. Dále má v plánu umožnit dřívější odchod do důchodu lidí, kteří mají náročné fyzické zaměstnání.

Zdroj: youtube.com

Maláčová rovněž dodala, že by změna struktury udělala důchody mnohem srozumitelnějšími a lidé by si mohli zjistit, na jaký důchod mají nárok.

Ministryně díky pilířovému systému chce vnést pořádek z jakých daní se budou důchody vyplácet. Podobné systémy údajně fungují v Evropě. K tomu je ale potřeba daňová změna, která by měla podle Maláčové 6letou přechodní dobu po schválení reformy.

Zdroj: youtube.com

Politička dodává, že času na schválení reformy je málo a může za to také koronavirová krize. „Kdyby se to nestalo, tak důchodovou reformu předložíme třeba o tři čtvrtě roku dříve,“ uvedla.

Navíc dodává, že ve Sněmovně se to ještě dá stihnout, ale pak je Senát a nesmí se zapomínat na rozpory uvnitř koalice.

Zdroj: youtube.com

PSALI JSME: ZUZANA ČAPUTOVÁ VYRAZILA S PŘÍTELEM NA VÁNOČNÍ NÁKUPY DO OBCHODNÍHO CENTRA: DRŽELI SE PŘI TOM ZA RUCE

PŘIPOMÍNÁME: BIOLOG FLEGR ZKRITIZOVAL VLÁDU ZA USPĚCHANÉ ROZVOLŇOVÁNÍ: OTEVŘENÍ OBCHODŮ POVAŽUJE ZA CHYBU

Share