Miloš Vystrčil odmítl letět do Tchaj-wanu vládním letadlem: Vysvětlil, že se rozhodl z praktických důvodů, protože nechce do karantény

Předseda horní komory Parlamentu Miloš Vystrčil plánoval letět na Tchaj-wan. Nebude však létat vládním letadlem, ale letadlem z tchajwanských aerolinií. Pro Českou televizi senátor řekl, že sám zvolil tento způsob přeletu z praktických důvodů, politický tlak zde nemá nic společného.

Miloš Vystrčil poletí do Tchaj-wanu koncem tohoto měsíce. S tímto letem rozhodně není spokojená Čína, která Tchaj-wan neuznává jako nezávislý stát.

Zdroj: Blesk / Daniel Černovský

To se nelíbí také Kanceláři prezidenta ani vládě. Spolu s Milošem Vystrčilem plánuje letět do Tchaj-wanu také Věra Kuberová.

Předseda Senátu vysvětlil, že kdyby si vybral státní letadlo, vše by se zkomplikovalo kvůli předpisům souvisejícím s pandemií koronaviru.

Zdroj: ČTK / Ondřej Hájek

Let státním letadlem zajišťuje povinnou zastávku buď v Indii, nebo v Thajsku nebo na Filipínách. Všechny tyto oblasti jsou rizikové, takže když by přiletěl na Tchaj-wan, musel by zůstat dva týdny v karanténě.

Pro let komerčními aerolinkami však byla jedna podminka, a to, že let nemusí být dražši, než kdyby letěl státním letadlem.

Zdroj: ČTK / CTK / Krumphanzl Michal

Miloš Vystrčil přitom prohlásil, že se sám rozhodl zvolit cestu letu a že na to nebyl žádný politický tlak. Podle něj byl ministr obrany Lubomír Metnar připraven letoun poskytnout, pokud by o to požádal.

Ukázalo se také, že letadlo, kterým bude senátor létat, nebude mít státní české znaky. Miloši Vystrčilovi se to rozhodně nelíbí.

Zdroj: ČTK / CTK / Krumphanzl Michal

„To jde nějakým způsobem napravit. Jakým, to si nechám jako překvapení“ řekl Miloš Vystrčil.

Předseda horní komory parlamentu se rozhodl realizovat misi, kterou plánoval ještě bývalý šéf Senátu Jaroslav Kubera.

Zdroj: Facebook M. Zemana

Tuto návštěvu neschválili prezident Miloš Zeman, předseda vlády Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Mohlo by to poškodit vztahy ČR a ČLR, ale Miloš Vystrčil se rozhodl stejně letět.

Share