Ministerstvo zdravotnictví chce zřídit nový úřad, který by bez nouzového stavu mohl zavírat podniky a sledovat pohyb občanů díky mobilům

Ministr zdravotnictví Jan Blatný chce mít nový centrální úřad Státní hygienické služby, který by mohl zavádět plošná opatření bez nouzového stavu. Jedná se například o zavření obchodů či vysokých škol.

Rovněž by mohl získat přístup ke sledování mobilního telefonu člověka, u kterého je podezření z nakažení covid-19. Informaci uvádí web idnes.cz.

Zdroj: youtube.com

Blatný uvedl, že nový úřad již představil vládě a je to údajně krok, po kterém všichni volají. Šéf rezortu doufá, že zákon bude co nejdřív schválen a bude umožněno vyhnout se nouzovému stavu.

Změny by znamenaly zvýšení pravomoci ministra zdravotnictví, který by mohl zavádět opatření bez kontroly parlamentu a záruky náhrady škod.

Zdroj: youtube.com

Státní hygienická služba bude mít možnost získat od mobilních operátorů údaje o lokaci nakažené osoby několik týdnů zpět. Službu bude řídit hlavní hygienik, který je rovněž náměstkem šéfa zdravotnictví.

Expert v oblasti zdravotního práva Ondřej Dostál prohlásil, že nový úřad je vlastně podobou zmocňovacího zákona, který navrhoval Jan Hamáček. Ten ale schválen nebyl.

K dalším pravomocím služby bude patřit omezování veřejné dopravy, cestování, fungování služeb, obchodů, nákupních center atd. Platit by zákon mohl od července příštího roku.

Dle novely by hygienická služba mohla omezovat počty účastníků na akcích, kde se kumulují lidé. Nebude se to však vztahovat práva shromažďování.

Zdroj: youtube.com

Pirát Petr Třešňák řekl, že ministerstvo nemohlo efektivně řídit hygienické stanice a rozhodlo se centralizovat systém díky hygienické službě, která bude moci přikazovat vyčleňování lůžek, omezovat návštěvu v sociálních zařízeních či nakázat použiti dezinfekčních prostředků či mimořádné očkování.

„VĚŘÍME, ŽE NAŠE VAKCÍNA POSKYTNE NOVÝ MOCNÝ NÁSTROJ“: MODERNA UČINILA HLASITÁ PROHLÁŠENÍ O ÚČINNOSTI VAKCÍNY PROTI KORONAVIRU

5 TISÍC KORUN PRO DŮCHODCE: VÝPLATY BUDOU PROVEDENY DO TÝDNE A PŮL

Share