Ministerstvo zdravotnictví oznámilo nový projekt chytré karantény 2.0: Na realizaci je potřeba 200 milionů korun

Ministerstvo zdravotnictví připravilo nový projekt podobné inteligentní karantény. Náklady na tento projekt by letos mohly dosáhnout dvě stě milionů korun. Tato částka zahrnuje výdaje na nové zaměstnance ministerstva a hygienickych stanic i výdaje na informační technologii. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že jde zhruba o 150 nových zaměstnanců.

Celkem je v Česku 14 krajských hygienických stanic. Plánuje se, že na každou z nich přijde 10 nových pracovníků.

.

Tito noví pracovníci hygienických stanic budou sledovat pohyb lidí, kteří byli v kontaktu s již nakaženými.

Na ministerstvu zdravotnictví vznikne také specialní oddělení, které se kromě koronaviru bude zabývat i dalšími hrozbami pro veřejné zdraví.

Ministr také uvedl, že do celého projektu chytré karantény se zapojí sedmnáct lidí. Tento projekt bude řídit hlavni hygienik země.

.

Až do poloviny března byla hlavní hygieničkou země Eva Gottvaldová. Vláda ji ale odvolala a ministerstvo zdravotnictví bylo nuceno vypsat výběrové řízení.

Nyní je v této funkci Jarmila Rážová. Výsledek výběrového řízení bude znám za několík týdnů.

Kabinet se bude návrhem zabývat během pondělního jednání. Adam Vojtěch řekl, že o tomto projektu a jeho financovaní už mluvil s ministerstvem financí.

Ministr uvedl, že projekt chytré karantény 2.0 bude spolehlivější, protože byl důkladněji naplánován.

.

„Bude to nastaveno tak, abychom zvládli zhruba 400 nakažených lidí denně, případně můžeme rozšířit ažna 1000 lidí denně“ vysvětlil Adam Vojtěch.

Podle něj je třeba se dobře připravit, protože druhá vlna pandemie může být ještě horší.

Ministr zdravotnictví uvedl, že pro tento projekt nebude vypracován žádný zákon a systém karantény zůstane dobrovolný.

Pro zavedení chytré karantény bude nutné, aby lidé používali mobilní aplikace eRouška nebo Mapy.cz.

Ministerstvu zdravotnictví bude pomáhat ministerstvo vnitra a Národní agentura pro komunikacní a informační technologie.

.

Na vysvětlenou Adamu Vojtěchovi bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba řekl, že v návrhu chytré karantény nevidí příliš smysl.

Podle něj hygienické stanice po celou dobu odváděly dobrou práci, zejména mohly sledovat nemocné lidi.

Ministr zdravotnictví odpověděl, že projekt inteligentní karantény není nic zásadně nového, jen pomůže zvýšit rychlost a efektivitu provozu hygienických stanic.

Share