Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo strategii očkování proti koronaviru: Česko si objednalo 10 milionů dávek

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svém webu strategii očkování proti koronaviru. Budou dvě fáze očkování, během první vakcínu dostanou senioři a lidé s těžkými nebo chronickými nemocemi, během druhé fáze vakcínu dostanou zdravotníci a pracovníci sociálních služeb.

Počet míst pro očkování během první fáze bude omezen. Budou to očkovací centra fakultních nemocnic, očkovací centra nemocnic v jednotlivých krajích, očkovací centra Státního zdravotního ústavu a očkovací centra zdravotních ústavů.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Praktičtí lékaři budou moci s očkováním pomáhat jen tehdy, když budou vytvořeny podmínky pro skladování mimo očkovací centra a bude dostatek dávek.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Většina z předložených vakcín na trhu bude muset být použita dvakrát pro jednu osobu. Druhá dávka by měla být použita 28-30 dní po první. Zatím ale není známo, kdy Česko vakcínu dostane.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Podle očkovací strategie budou jako první, kdo dostane vakcínu, lidé starší 65 let a také ti, kteří mají vážné nebo chronické zdravotní problémy.

Vakcínu pak budou moci získat zdravotníci a pracovníci sociálních služeb. Spolu s nimi budou moci získat vakcínu také pracovníci kritické infrastruktury, a to armáda, pracovníci energetické oblasti, pedagogové, někteří úředníci apod.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pak budou moci získat vakcínu všichni zájemci, kteří budou mít zdravotní pojištění. Přesné datum však zatím nelze určit, protože Česko dosud nedostalo první dávky vakcíny.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Očkování bude dobrovolné a zdarma. K tomu ale bude nutné mít zdravotní pojištění. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svých sociálních sítích.

S pomocí EU si naše země objednala 10 milionů dávek vakcín. Předpokládá se, že tyto dávky budou stačit na očkování 6,9 milionu lidí.

První dávky vakcíny by měly být do Česka doručeny začátkem roku 2021. Až začne očkování, vznikne speciální systém, kde se budou shromažďovat informace o očkování.

PSALI JSME: KARANTÉNA NĚMECKU NEPOMOHLA: ČÁST ZEMĚ VOLÁ PO PŘÍSNÉM LOCKDOWNU

PŘIPOMÍNÁME: BOHUŠ MATUŠ POPRVÉ UKÁZAL SVOU DCERKU NATÁLKU: A PROZRADIL, JAK SE CÍTÍ MLADÁ MAMINKA PO PORODU

Share